Denník N

Komentátori Denníka N: Majerský pomáha Ficovi, pre Pellegriniho je lepšie byť predsedom parlamentu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Druhé Maďarsko z nás nebude, hovoria komentátor Filip Obradovič a šéfredaktor Napunku Zoltán Szalay.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Čo nám voľby povedali o Slovensku? 

Obradovič: Že Slovensko sa až tak veľmi nemení. Slovensko je predvídateľné, aj prieskumy, ktoré sme zverejňovali niekoľko mesiacov, ukazovali, že to môže dopadnúť takto. Potvrdilo sa, že tu máme akoby dve Slovenská, dva svety. A ešte tu je tretia skupina ľudí, ktorá rozhoduje o tom, na ktorú stranu sa pridá, a podľa toho vzniká možnosť zostaviť nejakú vládu. A ukázalo sa to, čo sa potvrdzuje v každých jedných voľbách, že keď sa tieto dve Slovenská nejakým spôsobom nestretnú a nezačnú spolupracovať, tak nás čaká mizerná budúcnosť.

Obava v kampani bola, či nebudeme ako Maďarsko. Nebudeme?

Szalay: Nebudeme. Nikto nezískal ústavnú väčšinu. Najviac sme sa obávali, že Robert Fico s krajnou pravicou môžu získať ústavnú väčšinu. Tá aj pomohla Viktorovi Orbánovi ovládnuť celé Maďarsko v roku 2010. Pomer síl bude v slovenskom parlamente celkom vyrovnaný; bez ohľadu na to, ktorá koalícia nakoniec vznikne, opozícia bude dosť silná na to, aby mohla kontrolovať vládnu koalíciu.

Keď som pozeral video, v ktorom Smeráci hulákali na balkóne cez volebnú noc, porovnával som to s tým, ako Viktor Orbán pristupoval k víťazstvu vo voľbách. Vtedy mal veľkolepý prejav pred svojimi prívržencami, celú dramaturgiu mal do poslednej bodky pripravenú, čo bude hovoriť, aké budú jeho témy a tak ďalej. A keď som pozeral, ako oslavujú Smeráci, tak som z toho nemal pocit, že teraz sledujeme nástup nejakého autokrata, ale že sledujeme začiatok nejakej divokej dedinskej zábavy, ktorá, samozrejme, tiež môže mať svoje obete. Môže to mať aj nejaké primitívne prejavy, ale nemyslím si, že by Robert Fico v tejto chvíli mal veľký strategický plán na to, aby zo Slovenska urobil autokraciu.

Čo by to znamenalo byť ako Maďarsko?

Szalay: Demontáž demokratických inštitúcií. Viktor Orbán na to mal veľmi konkrétny plán, už keď v roku 2010 nastupoval. Najprv ovládol dôležité verejnoprávne médiá, potom aj súkromné médiá, spravodlivosť, súdy, Ústavný súd a všetky inštitúcie. Ale na to naozaj potreboval ústavnú väčšinu a veľmi silný mandát. Tým, že mal taký silný mandát, ktorý mohol zneužiť v rámci demokratických pravidiel v prvom období, si potom mohol tie pravidlá hry nastaviť tak, ako chcel. Neznamená to, že demokraciu máme zachránenú definitívne, lebo aj jednoduchá väčšina dáva veľmi veľa možností na to, aby tie pravidlá hry víťazné strany postupne menili.

Rozprávame sa v piatok dopoludnia. Vieme už, aká vláda vznikne? 

Obradovič: Presné by bolo povedať, že nevieme, ale predpokladám, že pravdepodobnejšia je vláda Smeru, Hlasu a klubu SNS. Ide o to, akú preferenciu má Hlas a poslanci Hlasu. Pravdepodobne väčšia časť preferuje vládu so Smerom. Keď si pozrieme výpočet poslancov, ktorí sa dostali do parlamentu, je ich tam 27. Z toho 16, 17, možno až 18 ľudí má reálnu skúsenosť so Smerom. Buď kandidovali za Smer v minulých voľbách, buď boli súčasťou ich vlád, alebo priamo v koalícii. To nahráva tomu, že sa priklonia na túto stranu.

Zároveň tomu nahráva zložitosť situácie, kde by vládna koalícia PS, SaS, KDH a Hlas musela robiť mimoriadne kompromisy. PS je pravdepodobne pod tlakom, aby sa vzdalo funkcie premiéra, je pod veľkým tlakom, aby sa vzdalo svojich hodnotových téz a politík. SaS by bola takisto pod tlakom, aby sa vzdala svojej témy z volebnej kampane o tom, že nemožno zvyšovať dane. Majerský to v KDH hrá pred svojimi voličmi rozumne. Sú ohrození, ak by išli do vlády s progresívcami, ktorí tu chcú presadzovať liberálny mordor, čo je, samozrejme, hlúposť. Ale každá jedna strana by musela niečo priniesť na oltár a obávam sa, že k tejto dohode asi nedôjde, respektíve to bude komplikované.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

KDH

Peter Pellegrini

Progresívne Slovensko

Robert Fico

Smer

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie