Denník N

High 5ive: A predsa sa krúti. Všetko najlepšie k jubileu, kazeta!

Foto - Thegreenj / Wikimedia Commons
Foto – Thegreenj / Wikimedia Commons

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Kotúčové magnetofónové pásy boli neskladné a ťažko sa s nimi narábalo. Preto sa pred šesťdesiatimi rokmi, konkrétne v polovici roka 1963, objavila kompaktná kazeta. Výrobca Philips bol taký ústretový, že patent uvoľnil aj pre konkurenčné firmy. Vzniklo tak demokratické zvukové médium, ktoré dalo silu do rúk poslucháčov.

Boli dostupné, mali ste v réžii ich obsah, mohli ste ich upravovať, opravovať, zničiť. Bezpochyby sa podpísali na rozšírení hudobnej popkultúry po svete. Dnes kazeta slávi preddôchodkový vek, ale ako vieme, stále žije. Pripime jej teda na ďalší život a zalistujme v knihe novinára Marca Mastersa, venovanej tomuto krásnemu médiu.

*

Na chorvátskom ostrove Hvar je Hotel Arkada. Keď sa po ňom raz prechádzala americká harfistka Mary Lattimore, dozvedela sa, že nabudúce tu už budova možno nebude. Tak

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie