Denník N

Pod Tatrami pri poľských hraniciach sa objavili migranti aj s malými deťmi. Ešte v ten deň našli útočisko

Skupina migrantov smerovala do Poľska. Foto N – Filip Zacher
Skupina migrantov smerovala do Poľska. Foto N – Filip Zacher

Pri Podspádoch, ktoré sú súčasťou Tatranskej Javoriny, sa usadila skupina migrantov, hovoria, že sú zo Sýrie. Napokon vďaka pomoci miestnych nemuseli stráviť mrazivú noc vonku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tatranská Javorina je prihraničná obec s Poľskom a ako aj ďalšie obce na severe Slovenska, zostala v stredu ráno prekvapená z obnovenia kontrol na hraniciach. Deň nato sa ráno neďaleko tejto obce objavila skupina migrantov.

Upozornili na seba aj tým, že si založili oheň. V to ráno tam boli mínusové teploty. Skupinu tvorilo 15 detí, najmladšie z nich malo 8 mesiacov, a 20 dospelých ľudí. Hovoria, že všetci sú zo Sýrie, utekajú pred vojnou a biedou.

Niekoľko sto metrov za Podspádmi, smerom k poľskej hranici, sa zrazu ukázala skupina ľudí, čoskoro už pri nich bolo pod lesom policajné auto. Za nimi vrcholy Belianskych Tatier a vidina chladnej noci.

Pomôcť im prišiel aj Anton Frič zo Spišskej katolíckej charity. Migranti dostali potvrdenia o zotrvaní na území Slovenska, ich cieľ je sa tu však nezdržiavať.

Foto N – Filip Zacher
Skupina migrantov smerovala do Poľska. Foto N – Filip Zacher

Starosta: Keď prišla skupina mužov, poslal som ich na autobus. Teraz sú tu deti

Hovorili, že po nich niekto príde. Kedy? Nevedno. Polícia situáciu monitorovala, na mieste bol od rána aj starosta Tatranskej Javoriny Jaroslav Michaľák, mal obavy z chladnej noci.

Starosta tejto obce s približne 180 trvalými obyvateľmi vysvetľuje, že pred troma týždňami tu tiež bola skupina migrantov: „Boli to samí chlapi. Neriešil som to. Nabil som im telefón a odporučil autobus. Vtedy bolo ešte teplo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Migrácia

Slovensko

Teraz najčítanejšie