Denník N

Bieloruský denník: Cichanovská navrhuje alternatívne voľby proti tým v réžii Lukašenka

Sviatlana Cichanovská na návšteve u poľského premiéra Mateusza Morawieckého. Foto - TASR/AP
Sviatlana Cichanovská na návšteve u poľského premiéra Mateusza Morawieckého. Foto – TASR/AP

Prečo je to potrebné?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Budúci rok 25. februára sa v Bielorusku uskutočnia voľby poslancov na všetkých úrovniach.

Bieloruská politická emigračná komunita už dlhé mesiace diskutuje o tom, čo robiť. Bojkotovať voľby alebo nie, ak sa zúčastniť, tak ako a ako celkovo pritiahnuť pozornosť občianskej spoločnosti na parlamentné voľby, ak je to vôbec potrebné.

Faktom je, že v Bielorusku je historicky nízky záujem o voľbu poslancov. Je to logické, keďže ľudia už dávno pochopili, že poslanci o ničom nerozhodujú, ale že ich v skutočnosti dosadzujú úradníci. Alternatívni kandidáti dosiaľ takmer neexistovali (určite nebudú žiadni v roku 2024) a vzhľadom na taký nízky záujem zo strany občanov je mimoriadne ťažké odhaliť podvody.

Situácia s voľbami v roku 2024 je ešte zložitejšia. Úroveň represií v Bielorusku je mimoriadne vysoká, politické prenasledovanie pokračuje a Lukašenkov režim potláča akúkoľvek činnosť pripomínajúcu občiansku aktivitu. Nikto nepovolí nezávislých kandidátov v parlamentných voľbách a víťazi sú známi už vopred, keďže úradníci predložili listiny a dohodli sa na nich v rámci diktátorskej vertikály.

Demokratické sily Bieloruska čelili (a stále čelia) ťažkej voľbe. Zdá sa však, že k nej už došlo, a Sviatlana Cichanovská verejne navrhla usporiadanie volieb do Koordinačnej rady (KS). Koordinačná rada je akoby prototypom opozičného parlamentu. Teraz ju tvoria zástupcovia organizácií občianskej spoločnosti, ktoré ich delegovali do rady. S cieľom zabezpečiť väčšiu legitimitu tohto orgánu je potrebné uskutočniť priame voľby do Koordinačnej rady, čo požadujú demokratické sily Bieloruska.

Tento plán má klady aj zápory. Pozitívom je, že po takýchto voľbách budú mať Lukašenkovi oponenti nielen líderku v osobe Sviatlany Cichanovskej, ale aj celý zastupiteľský orgán, obdobu parlamentu. Ide o zapájanie občanov do politického diania a tým skutočným zapojením sú voľby.

Existuje však aj veľa nevýhod. Medzi ne patrí nebezpečenstvo vyplývajúce z účasti v takýchto voľbách pre občanov žijúcich v krajine, možnosť hlasovať iba online a ťažkosti s vysvetľovaním, prečo by ľudia mali hlasovať za zloženie Koordinačnej rady. Ako tento orgán v skutočnosti pomôže? Ak sa to ľahšie vysvetľuje Bielorusom v exile, ako potom Koordinačná rada pomôže ľuďom v Bielorusku?

Do volieb – či už Lukašenkových, alebo potenciálne aj tých do Koordinačnej rady – zostáva ešte niekoľko mesiacov. Zatiaľ to vyzerá tak, že záujem o obe podujatia bude zo strany bieloruských občanov nízky. Nedomnievajú sa, že by niečo dokázali zmeniť – rozumnejšie asi bude počkať na prezidentské voľby v roku 2025 alebo iné príležitosti, ako napríklad porážku Kremľa vo vojne alebo niečo podobné.

Uvidíme. Možno sa autor týchto riadkov pokúsi zúčastniť sa volieb do Koordinačnej rady, ak nejaké budú.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

Trestné konanie za organizovanie maratónu, na ktorom sa vyzbieralo pol milióna pre politických väzňov

Lukašenkov režim začal trestné konanie za organizovanie maratónu na získanie peňazí na podporu politických väzňov v Bielorusku. Na podujatí sa vyzbieralo vyše pol milióna eur. Je to dosť veľká suma na to, aby sa ju podarilo rýchlo dostať medzi utláčaných, ale peniaze už prichádzajú politickým väzňom a ich rodinám. Podľa plánu organizátorov bude celá suma prevedená v priebehu niekoľkých mesiacov.

Lukašenkov režim teda uznal záznam online maratónu za extrémistický materiál a v trestnom konaní je viac ako 60 podozrivých. Podľa predstaviteľov diktatúry sú to organizátori a účastníci maratónu a účastníci živého vysielania. Takéto opatrenia len naznačujú, že Lukašenko sa bojí solidarity bieloruskej spoločnosti.

Koľko je v Bielorusku politických väzňov?

K 4. októbru 2023 je v Bielorusku na zozname politických väzňov 1 489 ľudí. Počet sa neustále mení, ale zmeny sú nepatrné. Už niekoľko týždňov je v krajine približne jeden a pol tisíca uznaných politických väzňov. Údaj nezahŕňa ľudí, ktorí sú uväznení z politických dôvodov, ale nemajú oficiálny štatút politických väzňov. Niektorí z nich sa so žiadosťou o tento štatút obracajú na obhajcov ľudských práv až po svojom prepustení. Takéto prípady už sú známe.

Basketbalistka Kaciaryna Snycina urobila coming out

Známa bieloruská basketbalistka Kaciaryna Snycina, bronzová medailistka z ME a účastníčka olympijských hier, urobila coming out počas nakrúcania jednej z kulinárskych šou na YouTube. Vo videu športovkyňa ponúka palacinky, ktoré sama pripravila, svojej polovičke Nadežde.

Pre bieloruský šport je to ojedinelý prípad a zdá sa, že nikto iný z bieloruského športu tak otvorene nehovoril o svojej homosexualite. Kaciaryna Snycina sa na sociálnych sieťach vyjadrila, že po coming oute dostala množstvo pozitívnych komentárov a podpory.

Natalia Kochanova sa zaviazala, že bude riešiť plodnosť…

Natalia Kochanova, blízka Lukašenkovi, opäť verejne vystúpila na obranu rodinných hodnôt v Bielorusku. Kochanova je zhrozená z toho, že Bielorusi sa sobášia až vo veku 27 rokov. Úradníčka povedala, že tento problém treba vyriešiť. A, samozrejme, aj problém s plodnosťou.

Áno, bieloruský štát sa chce opäť miešať do osobného života občanov – to nie je nič nové. Zdá sa však, že túžba vliezť im do domácností sa iba stupňuje. Zrejme to má svoj dôvod: v štátnej televízii sa preriekli, že pôrodnosť v Bielorusku v posledných rokoch klesá ročne o 10 %. Zároveň bieloruský režim tají oficiálnu štatistiku v tejto oblasti.

Propaganda však už rozdeľuje veľké rodiny na dobré a zlé podľa návodu od Lukašenka

Kým Natalia Kochanova sa obáva o bieloruské rodiny a ich deti, propagandista Igor Tur na štátnom kanáli ONT navrhol bližšie sa pozrieť na mnohodetné rodiny. Hovorí, že nie všetky si zaslúžia podporu. Niekto si podľa Tura postavil biznis na tom, že má deti, aby žil z dávok a dostával bývanie od štátu. V jeho slovách v štátnej televízii zaznelo ešte veľa ďalšej kritiky „zlých“ mnohodetných rodín.

Alexandr Lukašenko pár dní pred Turom oznámil zmeny v podpore mnohodetných rodín.

Preložené z ruštiny. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie