Denník N

Fico odkázal učiteľom, nech sa vrátia do škôl, štrajk však nekončí

Fico a Pellegrini. Foto - Tasr
Fico a Pellegrini. Foto – Tasr

Premiér, minister školstva aj predseda parlamentu ohlásili finálne stanovisko k štrajku učiteľov. Nič nové im neponúkli.

Zvýšenie platov o aspoň 25 percent v priebehu štyroch rokov to je ponuka, ktorú zopakoval premiér Robert Fico na tlačovke nazvanej Finálne stanovisko k štrajku. Nové návrhy nepriniesol, po jeho boku stál minister školstva Juraj Draxler a predseda parlamentu Peter Pellegrini. „Nastal čas, aby sa protestujúci učitelia vrátili k žiakom a študentom,“ povedal premiér, ktorý ocenil učiteľov, čo neštrajkovali, aj tých, čo už protest ukončili.

Štrajk je podľa premiéra najmä o platoch. „Netvárme sa, že to je o niečom inom ako o platoch, keď ukazujú výplatné pásky.“ Učitelia majú tri požiadavky – vyššie platy, 400 miliónov eur navyše na vybavenie škôl a zmeny v kontinuálnom vzdelávaní.

Zľahčoval štrajk

Premiér opäť zdôraznil, že sa do protestu zapojili menej ako dve percentá škôl a dnes ich je zatvorených menej ako percento.

Iniciatíva slovenských učiteľov ako organizátor už včera informovala, že ministerstvo a vláda rátajú len zatvorené školy, ale mnohé majú obmedzené vyučovanie. Celkovo podľa ISU odpadlo alebo bolo suplovaných 300-tisíc vyučovacích hodín.

„Premiér na dnešnej tlačovej besede bagatelizoval situáciu, odvádzal pozornosť od neplnenia sľubov a uvádzal nepravdivé informácie o štrajku učiteľov,“ reagoval Vladimír Crmoman z iniciatívy.

Učitelia: S OĽaNO nespolupracujeme

Od 25. januára sa podľa Crmomana do štrajku zapojilo viac ako 14 500 učiteľov na viac ako 950 školách. „Do živej reťaze v 14 mestách Slovenska sa zapojilo viac ako 10-tisíc učiteľov, rodičov a študentov.“ K návrhu premiéra, ktorý hovoril aj o tom, že sú pripravení v prípade úspechu vo voľbách rokovať o požiadavkách učiteľov pred zostavovaním programového vyhlásenia vlády, sa vyjadria zajtra. Štrajk však nekončí a chcú dosiahnuť splnenie ich požiadaviek.

Učitelia už minulý týždeň v nedeľu, keď premiér ponuku navýšenia platov o 25 percent povedal prvýkrát, vraveli, že to je podľa nich málo a kopírovalo by to len ten rast ich miezd, ktorý je teraz, a ten nestačí. Reálne zmeny by to neprinieslo a nemotivovalo by to šikovných mladých ľudí, aby chceli ísť do školstva.

Premiér tiež opäť vyhlásil, že štrajk je politická akcia a stojí za nimi OĽaNO. Učitelia to odmietajú. „Je to odvádzanie pozornosti,“ hovorí jedna z organizátorov Jana Ftáčnik Pastorková. S OĽaNO podľa nej nespolupracujú, nemali s nimi žiadnu tlačovú konferenciu, materiály a pomoc majú najmä od rodičov. „Ale ťažko niekoho presvedčíte, že s niekým nespolupracujete.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Protesty učiteľov

Slovensko

Teraz najčítanejšie