Denník N

Invázne druhy poškodzujú ekonomiku, biodiverzitu aj zdravie. Na Slovensku to podceňujeme

Invázny druh pajaseň žliazkatý. Foto – Soňa Mäkká
Invázny druh pajaseň žliazkatý. Foto – Soňa Mäkká

Niektoré invázne druhy sú jedovaté, môžu spôsobiť úhyn dobytka, šírenie parazitov, znižovať výnosy chovných rýb, ktorým spotrebúvajú kyslík. Alebo znižujú výnosy poľných plodín, ktorým robia priamu konkurenciu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Šírenie inváznych druhov ovplyvňuje celé ekosystémy, ekonomiku, kvalitu života a potravinovú bezpečnosť. Medzivládny vedecký poradný panel pre Dohovor OSN o biodiverzite (IPBES) uverejnil v septembri hodnotiacu správu o inváznych druhoch a ich kontrole, v ktorej varuje, že tieto druhy sú vážnou globálnou hrozbou, ktorá sa zároveň podceňuje.

Správa, ktorú schválili zástupcovia 143 členských štátov IPBES, uvádza, že popri dramatických zmenách biodiverzity a ekosystémov presiahli globálne ekonomické náklady na invázne cudzie druhy ročne 423 miliárd dolárov, pričom náklady sa každým rokom zvyšujú. Z toho sa len 8 percent peňazí vynaloží na odstraňovanie týchto druhov, zvyšok predstavujú škody, ktoré spôsobili. Invázne druhy, či už rastliny, zvieratá alebo mikróby, poškodzujú podľa správy predovšetkým lesy a obrábané oblasti a spôsobili vyhynutie už 1 215 pôvodných druhov.

Podľa odborníka Pavla Mereďu zo Slovenskej akadémie vied, s ktorým sme hovorili o inváznych rastlinách, poškodzujú aj vodné ekosystémy, nelesné biotopy a v podstate všetko okrem vysokohorských ekosystémov, kam zatiaľ neprenikli. Aktuálna hranica, odkiaľ sa inváznym rastlinám nedarí, je na Slovensku 1300 m n. m.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Lesy SR

Ochrana prírody

Príroda

Životné prostredie

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie