Denník N

Je mi to ľúto, hovorí Dědeček. Rodičia obetí mu neveria, pätnásť rokov pre opitého vodiča je podľa nich málo

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Dušan Dědeček, ktorý s dvomi promile za volantom zabil piatich ľudí a zranil ďalších dvadsiatich, hovorí, že spoločnosť by mala bojovať proti alkoholu a nie proti jednému človeku. Presviedčal súd, že sa chce zapojiť do programov na prevenciu alkoholu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dušan Dědeček (61), ktorý pred rokom opitý zrazil piatich mladých ľudí na zastávke Zochova, si vo väzení odpyká pätnásťročný trest. Odvolací senát Krajského súdu v Bratislave v pondelok potvrdil trest, ktorý si bývalý funkcionár deaflympijského výboru vypočul už v júni.

Na verdikt súdu doposiaľ čakal vo väzbe. Odtiaľ ho prevezú do väzenia s najnižším stupňom stráženia.

Piatich ľudí zabil pred rokom s vyše dvomi promile alkoholu v krvi vo viac ako stokilometrovej rýchlosti.

„Prijal som vinu a prijmem aj trest, ktorý z toho vyjde,“ povedal Dědeček ešte skôr, ako rozhodol senát sudcu Karola Kováča, sudkyne Zuzany Molnárovej a sudcu Erika Tomusa.

„Keby sa dalo, vypol by som sa hneď,“ povedal Dědeček. Opakovane rozprával, ako si stále vyčíta, že on nehodu prežil, ale tí, ktorí čakali v nedeľu 2. októbra na autobusovej zastávke, nie.

„Stále hľadám zmysel v tom, že sám som ostal žiť. Veľmi ma mrzí, že som svojím činom vzal mladé životy,“ presviedčal senát a prítomných v súdnej sieni. Väčšinu času mal hlavu sklonenú.

Sústredil sa na každé slovo. Ani raz sa nepozrel smerom k miestam, kde sedela verejnosť – tam boli aj pozostalí obetí. Zabil piatich ľudí, ďalších dvadsať zranil, z toho piatich ťažko.

Video: Pozostalí po obetiach v spravodlivosť neveria. Autorky: Eva Štefanková, Veronika Prušová

Rodičia obetí mu neveria

„Piatich zabije, päť ťažko zraní, ako keby sa nechumelilo. Nemám slov na to, čo sa v našom štáte deje, v našom súdnictve,“ odchádzal zo súdu otec jednej z obetí Pavol Hamrák. „Klame, až sa mu z huby práši,“ reagoval na Dědečkove vyjadrenia o tom, ako mu je všetko ľúto.

Neverí mu ani to, že chce skoncovať so svojím životom a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie