Denník N

Dcéra sa ma spýtala, prečo má ona poruchu sluchu a ja nie. Najskôr som nevedela, čo jej mám povedať, vraví Marika Majorová

Marika Majorová s dcérou Miou. Foto - archív M. M.
Marika Majorová s dcérou Miou. Foto – archív M. M.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Trvalo nám trištvrte roka, kým sme sa dopracovali k diagnóze, hovorí Marika Majorová o sluchovom postihnutí svojej dcéry.

„Potom som si v rôznych situáciách uvedomovala, čo to bude pre nás znamenať. Sedela som napríklad v aute, a kým sa iní rodičia rozprávajú s dieťaťom o tom, čo by si dalo na večeru, ja som túto konverzáciu so svojou dcérou viesť nemohla.“

V rozhovore opisuje signály, ktoré si pri dcére začala všímať, aj prístup odborníkov, ktorí jej pomohli. Otvorene približuje rozpad svojho manželstva aj túžbu mať nový vzťah.

Na sociálnych sieťach zdieľate dosť veľa informácií zo svojho súkromia – o zdravotnom postihnutí svojej dcéry, o rozvode, o randení po štyridsiatke. Prečo ste sa tak rozhodli?

Každý máme nejakú hranicu zdieľania a ja ju mám určite mierne posunutú. Možno to súvisí s tým, že môj otec bol novinár, v minulosti som mala aj verejný blog, a teda asi mám potrebu vyjadrovať svoje emócie, rozprávať príbehy. Napokon, som pôvodne textárka reklamnej agentúry, takže takzvaný storytelling mám niekde v sebe a evidentne je platný aj na mňa samotnú.

Na sociálnych sieťach často píšete o svojej dcére, ktorá má genetickú poruchu sluchu. Čo vás k tomu viedlo?

Dlho som v sebe riešila, či sa mám vôbec deliť o jej príbeh, či mám voči nej právo hovoriť o jej postihnutí. Keď som o tom začala verejne hovoriť, dostala som veľa reakcií – a odvtedy ich dostávam neustále – od rodičov, ktorí majú deti s poruchami sluchu. Zistila som, že keď to takto verejne zdieľam, pomáham iným ľuďom s tým, kam majú ísť, čo ich čaká, kde hľadať pomoc.

Druhá vec je, že je to takisto môj boj proti predsudkom voči akémukoľvek postihnutiu. Pretože my ľudia v sebe nosíme predsudky o tom, čo nepoznáme. A mňa často hnevá, keď majú ľudia voči môjmu dieťaťu predsudky. O dcérin príbeh sa teda delím cielene, aby som odbúrala bariéry a odtabuizovala túto tému. Pretože sluchové postihnutie by nemalo byť tabu ani by to nemala byť stigma.

Ako ste sa ako matka vyrovnali s tým, že vaša dcéra má sluchové postihnutie a vy zrazu musíte riešiť veci, s ktorými ste predtým nepočítali?

Najskôr to bol šok, pretože som si to nikdy ani nepredstavovala, rovnako ako som si nikdy nepredstavovala, že raz budem rozvedená. Dlho som si hovorila, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nepočujúci

Rodičovstvo

Rozhovory

Vzťahy

Životy žien

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie