Denník N

Nemohla otehotnieť ani s pomerne dobrou životosprávou. Pomohlo, keď sme vysadili sladenú minerálku, hovorí lekár Bajer

Boris Bajer. Foto N - Tomáš Benedikovič
Boris Bajer. Foto N – Tomáš Benedikovič

Prvá časť rozhovoru s Borisom Bajerom, autorom knihy Protokol prirodzenej plodnosti a sexuálneho apetítu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Lekár, fyziológ a odborník na výživu Boris Bajer sa stretáva s pármi, ktoré nemajú výrazné zdravotné problémy, napriek tomu nedokážu splodiť potomka. Chyby, ktoré ovplyvňujú prirodzenú plodnosť, totiž robíme aj v bežnom živote. Bajer spomína príbeh ženy, ktorá pri snahe otehotnieť robila takmer všetko správne – až na tri litre ochutenej minerálky denne.

Vo svojej novej knihe sa opiera o desiatky vedeckých štúdií a vysvetľuje v nej napríklad, prečo ženám môže pomôcť prerušované hladovanie a mužom nie.

V rozhovore sa dočítate aj:

  • ako diéty ovplyvňujú plodnosť;
  • na čo si muži musia dať pozor pri prerušovanom hladovaní;
  • prečo môže byť bicyklovanie rizikové;
  • ktoré doplnky lekár odporúča a prečo varuje pred prílišným cvičením;
  • ako plodnosť ovplyvní umelé prerušenie tehotenstva.
Boris Bajer. Foto N – Tomáš Benedikovič

Máme na Slovensku problém s plodnosťou?

Štatisticky nám na Slovensku vychádza, že približne jeden z piatich párov je neplodný. Keď sa zisťuje neplodnosť, zhruba v 30 % je problém u ženy, 30 % u muža a 20 % u oboch v páre. Pri zvyšku nedokážeme zistiť, kde je problém. Na základe dát vieme potvrdiť, že to nie je najmä otázka ženského lona, ako si niekto môže myslieť.

Vo svojej knihe varujete pred rizikami, ktoré prináša striedanie denných a nočných zmien.

Odporúčajú to odborníci na cirkadiánne rytmy, ktorí hovoria o našom 24-hodinovom cykle spánku a bdenia.

Striedanie zmien je pre adaptáciu organizmu oveľa náročnejšie ako bežná práca v rovnakých časoch. Okrem toho sú nočné zmeny rizikovým faktorom pre vznik rôznych druhov rakovín, ako je napríklad rakovina prsníka, ale aj srdcovo-cievnych ochorení.

V štúdiách, v ktorých sa porovnávali zdravotné sestry na nočnej zmene s tými, ktoré nočné zmeny vôbec nemali, vychádzalo aj vyššie riziko neplodnosti, najmä vyššie riziko potratu.

Existuje množstvo párov, ktoré nemajú žiadny zásadný zdravotný problém, no nedokážu splodiť potomka. Čo by ste im poradili? 

Možno by som začal zopár pojmami. Pri sterilite sa nedokáže vajíčko za žiadnych okolností oplodniť spermiou, infertilita je skôr otázka potratovosti, čiže žena je schopná otehotnieť, ale nevie donosiť dieťa. Pre zjednodušenie však budem používať slovo neplodnosť ako súhrn problémov, ktoré nevedú k bábätku.

Ak sa pár pod 35 rokov snaží 12 mesiacov o dieťa a nejde im to, môžeme ho označiť ako neplodný. Ak toto „spĺňa“, žena by mala spravidla navštíviť gynekológa a muž urológa. Muž absolvuje spermiogram, teda analýzu semena a spermií, ale aj odbery krvi či hormonálnej hladiny, aby sme zistili, či je jeho hormonálny systém v poriadku.

U ženy je to zväčša vylúčenie rôznych anatomických príčin (nepriechodnosť pohlavných ciest, inak anatomicky štruktúrovaná maternica) a problémov s ovuláciou, pričom najčastejším problémom býva syndróm polycystických vaječníkov.

Čo znamená tento syndróm?

Môžeme ho klasifikovať podľa istých kritérií, no stačia dve z troch kritérií, aby sme hovorili o syndróme. Medzi tri kritériá patria ultrasonograficky dokázané cysty na vaječníkoch, poruchy ovulácie a zvýšené hladiny mužských pohlavných hormónov.

Máte skúsenosť s tým, že pár nemohol splodiť potomka, no urobil pár zmien a potom sa to podarilo?

Máme desiatky takýchto prípadov a ich príbehy sú často podobné. Jeden z takých párov mi dokonca krstil knihu. Aj so svojím skvelým chlapcom, ktorý je výsledkom zmeny životosprávy dvoch ľudí. Častým a naozaj rizikovým faktorom je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Radíme športovcom

Rozhovory

Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie