Denník N

Pod slnkom Jany Shemesh: Rok od vraždy v Teplárni stále nie je hanbou šíriť bludy o 72 pohlaviach

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vážené čitateľky, vážení čitatelia,

budem osobnejšia ako obvykle. V mojom aktuálnom domove v Izraeli sa v sobotu odohrala séria hrozných udalostí, pri ktorej zomreli stovky ľudí. Teroristi z Hamasu okrem toho, že vraždili, aj unášali – ženy, deti, vojakov, ale aj starých ľudí, dokonca aj na invalidných vozíkoch.

Medzi unesenými je aj  85-ročná Jaffa Adar, ktorej príbeh obletel všetky médiá. Pani Jaffa je vážne chorá, potrebuje lieky aj opateru. Jej vnučka Adva hovorí, že jej zdravotný stav sa môže zhoršovať z hodiny na hodinu. Nič o nej nevedia, celá rodina je v agónii, pani Jaffa bez liekov v hrozných bolestiach. Je zrejmé, že teroristi ju zobrali z akýchsi sadistických pohnútok s cieľom vydierať a psychicky terorizovať. Aj toto je jedna z podôb nenávisti.

Pred rokom v Bratislave nenávisť zabíjala tiež a spôsobilo to šok, lebo ľudia si mysleli, že takéto extrémistické prejavy na Slovensku nehrozia. O tom, ako sa spoločnosť a politická scéna vyrovnala s teroristickým útokom pred Teplárňou, píšem v téme týždňa.

Profil týždňa som venovala režisérke Agnieszke Hollandovej, urážanej poľskými nacionalistami.

V tomto diele nahradí tip na seriál kniha, lebo dvadsať rokov od vydania je dôležité si pripomenúť veľkolepý debut Khaleda Hosseiniho Majster šarkanov.


Téma týždňa: Časť spoločnosti sa po Teplárni možno spamätala, ale to nestačí

Vo štvrtok uplynie rok od teroristického útoku pred barom Tepláreň, pri ktorom zomreli Matúš Horváth a Juraj Vankulič a bola poranená Radka Trokšiarová. 19-ročný vrah, ktorý zverejnil nenávistný homofóbny, rasistický a antisemitský manifest, spáchal pár hodín po streľbe na nevinných ľudí samovraždu.

Spoločnosť alebo aspoň jej časť bola šokovaná, LGBTI+ ľudia traumatizovaní. Politici a političky boli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Tusk

LGBTI+

Pod slnkom Jany Shemesh

Komentáre, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie