Denník N

Vývoj bojov (593. deň): V čom útok Hamasu na Izrael pripomína vojnu na Ukrajine a v čom nie

Aj izraelský tank Merkava dokáže vyradiť dron za pár eur. Foto - TASR/AP
Aj izraelský tank Merkava dokáže vyradiť dron za pár eur. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Aj izraelská armáda je zraniteľná postupmi z Ukrajiny.
  • Južne od Svatova prebehol veľký ruský útok, vzniklo z neho jedno z najpozoruhodnejších videí s tankom T-90M.
  • Ťažisko bojov pri Robotynom sa posunulo o kúsok západnejšie, ale Rusi sa stále držia.
  • Rusi si za týždeň zostrelili druhý Su-35.
  • Mapy dňa – Kopani a Makijivka
  • Videá dňa – ukrajinský tank so šťastím unikol; ruský T-90M sa počas útoku pri Makijivke vyparil; zničenie obávaného raketometu TOS-1.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 8. októbra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Aj izraelská armáda je zraniteľná postupmi z Ukrajiny. Teroristický útok Hamasu na Izrael, pri ktorom zomrelo minimálne 700 ľudí (zdrvujúca väčšina z nich boli neozbrojení civilisti) vyvolal špekulácie, či a do akej miery sa akcia uskutočnila s podporou Moskvy. To nemáme ako zistiť, hoci v Rusku prevláda očividná spokojnosť s tým, že Západ má nový problém.

Úloha Kremľa sa síce nedá určiť, ale dá sa pozrieť na to, v čom sa boje na Ukrajine a v Izraeli podobajú. Od toho sa potom dá odvodiť záver, čo z toho, čo vidíme pri Bachmute či Robotynom, sa bude opakovať v nadchádzajúcich konfliktoch.

Neprekvapí, že sú to v prvom rade rôzne druhy dronov. Čo prekvapí, je fakt, ako relatívne ľahko dokázali spôsobovať Izraelu škody, a to aj na technike, pri ktorej by sa to neočakávalo. Konkrétne pri tankoch Merkava. Použitie motorizovaných rogál je zas slabou indíciou o inšpirácii ruskou armádou, ktorá s nimi experimentovala tiež.

Jedno z nepríjemných prekvapení je, ako sa Hamasu podarilo prekonať hranicu medzi Gazou a Izraelom. Stráži ju sofistikovaný plot, ktorý neustále monitorujú senzory. V

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie