Denník N

Týždeň v zdraví: Prečo sú ženy pred menštruáciou hladné? Ako škodí alkohol srdcu? Stačí 50 schodov na zdravšie srdce?

Foto - JumpStory
Foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:

  •  akým spôsobom môže pitie alkoholu ovplyvniť zdravie ciev a srdca;
  •  prečo sú ženy pred menštruáciou viac hladné;
  •  ako môže denné zdolanie 50 schodov prospieť kardiovaskulárnemu zdraviu.

Alkohol neškodí len pečeni, ale aj kardiovaskulárnemu systému

O tom, že konzumácia alkoholu má na ľudské telá aj duše zhubný vplyv, asi treba písať stále dokola, veď nielen „V našej obci všetci pijú…“. A musíme stále dookola písať aj o tom, že samotný alkohol je nielen príčinou, ale aj súčasťou názvov viacerých diagnóz, ktoré s jeho konzumáciou súvisia. Medzi najznámejšie patrí alkoholové poškodenie pečene, nielen tento orgán je však zodpovedný za odbúravanie jedov v našom organizme, ktorý užívanie alkoholu doslova ničí.

Vedecký výskum sa zameral aj na to, akými spôsobmi dokáže alkohol škodiť kardiovaskulárnemu systému a srdcu.

Mnohé štúdie napríklad naznačujú silnú súvislosť vysokého príjmu alkoholu – alebo ak chcete nadmerného pitia – s vysokým krvným tlakom a so zhrubnutím

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Týždeň v zdraví

Každý utorok v prinášame najdôležitejšie informácie o zdraví, prevencii ochorení, ale aj praktické rady, ako sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve a ako dostať to, na čo máte nárok. Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

Zdravie

Teraz najčítanejšie