Denník N

Vlani bolo päť pacientov so žltačkou, tohto roku viac než štyristo, hovorí riaditeľ košickej detskej nemocnice 

Riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice Košice Andrej Koman. Foto N - Dušan Karolyi
Riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice Košice Andrej Koman. Foto N – Dušan Karolyi

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dôsledky šíriacej sa epidémie žltačky na východe Slovenska sú viditeľné aj na zákazoch návštev v nemocniciach. Zákaz platí v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach, kde koncom minulého týždňa ležalo 29 pacientov s hepatitídou typu A, aj v Nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, kde bolo 74 pacientov (z toho päť dospelých). V košickej Detskej fakultnej nemocnici majú plné infekčné oddelenie. Všetkých 25 miest obsadili pacienti so žltačkou.

V Prešovskom kraji hygienici nariadili očkovanie detí do 15 rokov v ohniskách nákazy – naposledy v obciach Aranovce, Varhaňovce, Žehňa, predtým v Červenici, Tuhrine, Lesíčku, ale aj v ďalších obciach „s nízkym hygienickým štandardom“. V Košickom kraji očkujú v Boliarove, Rankovciach či Kecerovciach.

V niektorých obciach zakázali športové, kultúrne alebo iné hromadné podujatia.

Žltačka sa na východe výrazne prejavuje od konca minulého roka. V decembri sa vyskytla na košickom rómskom sídlisku Luník IX. Vo februári v Moldave nad Bodvou, kde bol kontaminovaný zdroj pitnej vody. Neskôr sa epidémia objavila v Medzeve, Jasove, Drienove či Kecerovciach.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR v tomto roku celkovo na Slovensku evidujú zatiaľ 1017 prípadov hepatitídy typu A.

O tom, ako epidémia žltačky zasiahla košickú detskú nemocnicu, sme sa rozprávali s jej riaditeľom Andrejom Komanom.

Kedy naposledy ste mali plné infekčné oddelenie?

Tohto roku na prelome mája a júna. V tom čase sme vytvorili sesterské očkovacie tímy, ktoré pomáhali obvodným lekárom v ohniskách nákazy v teréne – v Moldave, Medzeve, Jasove či vo Veľkej Ide.

Ako efektívne sa ukázalo, že ľudia, ktorí majú záujem o očkovanie, boli čo najskôr

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie