Denník N

Spomaľ, inak sa pretrénuješ, varujú maratónskeho rekordéra. Vysvetľujeme, kto je Kelvin Kiptum a či prekoná dve hodiny

Kelvin Kiptum je novým svetovým rekordérom v maratóne, Kipchogeho maximum zlepšil o 34 sekúnd na 2:00:35 h.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Po nedeli je ľudstvo opäť bližšie k prekonaniu jednej z najväčších športových bariér – zabehnutiu maratónu pod dve hodiny.

Keňan Kelvin Kiptum vyhral maratón v Chicagu v novom svetovom rekorde 2:00:35 h, čím vylepšil doterajší svetový rekord svojho krajana Eliuda Kipchogeho o 34 sekúnd.

Práve Kipchoge už v roku 2019 zdolal maratón pod dve hodiny, avšak v simulovaných podmienkach, čo sa neráta ako oficiálny svetový rekord.

S Kiptumom prichádza nádej, že by sa to mohlo podariť aj v regulárnych pretekoch, navyše nie je vylúčené, že sa tak stane v blízkej dobe. Z toho mála, čo o novom svetovom rekordérovi vieme, sa totiž zdá, že ešte zďaleka neukázal svoj plný potenciál.

Ešte pred rokom Kiptuma prakticky nikto nepoznal, maratón nikdy nebežal a mohlo sa tiež zdať, že vo veku 22 rokov je na takú dlhú trať príliš mladý. Hovoril o sebe, že sa trénuje sám, a pred maratónom v Chicagu dodal, že na svetový rekord nemyslí, keďže jeho prípravu limitovali boľavé slabiny.

Okrem výkonov a nízkeho veku prekvapuje aj spôsob, akým preteká. Začína pomalšie a okolo tridsiateho kilometra rapídne zrýchli tempom, aké si história maratónu nepamätá.

Ukázal to v decembri vo Valencii pri maratónskom debute, zopakoval v apríli v Londýne a stalo sa to aj v nedeľu v Chicagu. Prudké zrýchlenie bolo tentokrát ešte viditeľnejšie a Kiptum ho doplnil aj o netradičné gesto.

Hlasy z okolia maratónca však varujú, že ak nový svetový rekordér neuberie zo svojich agresívnych tréningov, čoskoro bude nútený nedobrovoľne skončiť.

V nasledujúcom texte sa snažíme nájsť odpoveď na to, ako je možné, že svetový rekord prekonal mladý neznámy bežec, či je naozaj taký mladý a kam až sa so svojimi výkonmi môže dostať.

Vysvetľujeme, prečo na rozdiel od iných Keňanov nezačal kariéru na dráhe, ako mu pomohli nové supertopánky a aj to, či ohrozí útok Eliuda Kipchogeho na zlatý maratónsky hetrik na budúcoročnej olympiáde v Paríži.

Pravidelný newsletter Výklus o behu a pohybe vychádza každý utorok, posielame ho aj e-mailom.


Aj keď Kelvin Kiptum pred maratónom v Chicagu niekoľkokrát zopakoval, že na svetový rekord nemyslí, rýchlo sa ukázalo, že to nie je úplná pravda. Úvodných päť kilometrov rozbehlo kvarteto vodičov na výsledný čas pod 2:02 h, čo sa Kiptumovi zdalo pomalé, pričom už po 15 minútach pridal a oddelil sa od vedúcej skupiny elitných bežcov.

Jeho nástup zachytil len Keňan Daniel Mateiko a jediný vodič, vedúca skupina tak mala od 5. kilometra len 3 členov. Vodič vydržal do polmaratónu, Mateiko vzdoroval po tabuľu, ktorá ukazovala 20. míľu (približne 32. kilometer). Potom však Kiptum urobil gesto, ktoré naznačovalo, že sa ide niečo diať a že plánuje preteky rozhodnúť.

Keňan sa počas behu dvakrát

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Atletika

Behanie

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie