Denník N

Bratislava potrebuje pomoc s migračnou krízou. V noci na pondelok takmer zamrzlo malé dieťa

Utečenci zo Sýrie na Námestí slobody. Foto – N
Utečenci zo Sýrie na Námestí slobody. Foto – N

(Aktualizované o vyjadrenie ministerstva vnútra.) Hlavné mesto cez víkend vyhlásilo mimoriadnu situáciu pre množstvo migrantov. Veľké skupiny vidno okolo hlavnej stanice, pri úrade vlády a aj vo Vajnoroch pri cudzineckej polícii.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pomalá reakcia štátu na migračnú krízu sa v noci na pondelok takmer skončila tragédiou. Pracovníci bratislavskej mestskej časti Vajnory v spolupráci s magistrátom museli volať záchrannú službu pre podchladené dieťa, ktoré upadlo do bezvedomia.

„V noci už teploty klesajú. Nadránom bolo osem stupňov a medzi migrujúcimi sú aj matky s malými deťmi, niektoré majú len päť mesiacov,“ hovorí starosta Vajnor Michal Vlček, ktorý v posledných dňoch spolu s neziskovými organizáciami pomáha migrantom v teréne.

O zachránenom dieťati hovorí, že bolo v ohrození života. „Bolo vysoko podchladené a upadlo do bezvedomia,“ vysvetľuje.

Migračná kríza je v Bratislave v týchto dňoch najviditeľnejšia vo Vajnoroch a v Starom Meste.

Utečenci, prevažne Sýrčania, sa zdržiavajú najmä na hlavnej stanici, na Námestí slobody pri úrade vlády a v okolí cudzineckej polície vo Vajnoroch.

Slovenský Červený kríž vyhlásil zbierku na pomoc migrantom na Slovensku. „Nachádzajú sa medzi nimi aj matky s deťmi, ktoré majú navyše ďalšie špecifické potreby. Okrem stravy a hygieny potrebujú aj samostatný bezpečný priestor, teplo a pokoj.“

Mimoriadna situácia v Bratislave a kto postaví stany

Bratislava zažíva nápor migrantov po tom, čo Poľsko a Česko sprísnili kontroly na hraniciach so Slovenskom. Podľa Vlčeka sa zároveň migranti z iných častí Slovenska presúvajú do Bratislavy. „Bratislava je hlavný uzol, odkiaľ chcú tranzitovať ďalej.“

Samosprávy zasahujú, upozorňujú však, že riešenie migračnej krízy je primárne úloha štátu. Ten podľa Vlčeka nekoná dostatočne rýchlo.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Migrácia

Slovensko

Teraz najčítanejšie