Denník N

Štrajkujúci učitelia potrebujú aj plán B

Akákoľvek dohoda je viac než trvanie na maximálnych požiadavkách, ktoré nemajú šancu uspieť.

Predseda vlády si môže o štrajku učiteľov vymýšľať, môže zavádzať o jeho veľkosti aj o raste učiteľských platov počas jeho vládnutia. Jednoducho môže urobiť takmer čokoľvek. Štrajkujúcich je totiž naozaj primálo a ich problémy sú navyše väčšine voličov Smeru ukradnuté. Preto jeho predseda nič neriskuje, ak ich bude ďalej ignorovať.

Robert Fico má zároveň pravdu v tom, že takto krátko pred voľbami nesmie podobnému nátlaku podľahnúť, ak do týždňa nechce mať na krku ďalšie tri. Iná vec je, že existuje množstvo štrajkov a štrajkujúcich, ktorým by v rovnakej situácii ochotne ustúpil.

Bez ohľadu na to však bola reálnym cieľom – v ktorý učitelia mohli dúfať – slušná a čo najkonkrétnejšia dohoda typu „po voľbách sa takto nejako dohodneme“. Ak teda organizátori štrajku nechcú skončiť nepochopení, hľadanie takéhoto východiska začína byť najprijateľnejšou možnosťou, aby sa sami pred sebou mohli tváriť, že dosiahli aspoň slušnú remízu.

Pravdepodobne sa však obávajú, že ak by zľavili a štrajk ukončili bez konkrétnych výsledkov v podobe záväzku zvýšiť im hneď platy, iba by ešte viac sklamali a frustrovali učiteľov, ktorí s nimi tentoraz išli. To by sa však mohlo stať aj vtedy, keby trvali na svojom. Lenže výsledok by bol o to horší, že by v rukách nemali vôbec nič. Naopak, akákoľvek dohoda dnes im po marci dáva legitímne právo opäť štrajkovať s argumentom „podviedli ste nás“, keby sa na ňu politici vykašľali.

Bolo by veľmi egoistické povzbudzovať učiteľov v tom, aby donekonečna trvali na maximalistických požiadavkách len preto, aby namiesto politikov aj ďalej dávali voľbám takú vážnu tému, akú potrebovali. Už im ju dali, teraz si zaslúžia čestný plán B.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Protesty učiteľov

Komentáre

Teraz najčítanejšie