Denník N

Geológ o zemetrasení na východe Slovenska: Bolo najsilnejšie od roku 1930, treba počítať aj so slabšími dotrasmi

Škody na dome po zemetrasení v obci Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou, záber je z 10. októbra 2023. Foto – TASR
Škody na dome po zemetrasení v obci Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou, záber je z 10. októbra 2023. Foto – TASR

Keďže hlavný otras bol pomerne silný, uvoľnená energia pri dotrasoch – aj keby ich bolo povedzme 50 alebo 100 – nedosiahne celkovú energiu, ktorá sa uvoľnila pri prvom otrase, vraví geológ Ján Madarás.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V pondelok 9. októbra o 20.23 h zasiahlo východné Slovensko zemetrasenie.

Epicentrum sa nachádzalo v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou pri vodnej nádrži Domaša v hĺbke 17,8 kilometra. Malo veľkosť 4,9 magnitúda.

„Škody budú závisieť od lokálnych podmienok,“ vraví v rozhovore geológ a tektonik Ján Madarás, riaditeľ Ústavu vied o Zemi SAV. „Treba si uvedomiť, že je to oblasť flyšových Karpát a striedajú sa tam pieskovce a ílovce. Lokalita je veľmi náchylná na zosuvy. Z toho dôvodu sa škody môžu prejaviť aj na budovách, hoci zemetrasenie bolo relatívne hlboké.“

V rozhovore sa dočítate aj:

  • ako dlho trvalo včerajšie zemetrasenie;
  • či nás „zachránilo“, že ohnisko zemetrasenia bolo hlboko;
  • či možno zemetrasenia predvídať alebo ide o mýtus;
  • ktoré oblasti na Slovensku sú najviac seizmicky aktívne a je v nich najväčšia pravdepodobnosť zemetrasenia.

Akú veľkosť malo včerajšie zemetrasenie na východe Slovenska?

Podľa automatických údajov, ktoré sa zjavujú na rôznych svetových alebo európskych stránkach – ako je Americká geologická služba alebo Európske mediteránne seizmologické centrum –, magnitúdo (alebo veľkosť zemetrasenia) bolo okolo 5.

Z našich údajov sme na základe manuálnej interpretácie vychádzali z magnitúda medzi 4,8 až 5,1. Zatiaľ sme veľkosť zemetrasenia ustálili na 4,9, čiže tesne pod päťkou.

Ako zemetrasenie klasifikovať? Bolo slabé, stredné alebo silné?

Veľmi závisí od toho, aká bude makroseizmická intenzita podľa európskej makroseizmnickej stupnice EMS-98, to znamená účinok na budovy a ľudí v otrasenej časti. Vychádzať sa bude z dodaných makroseizmických dotazníkov, v ktorých ľudia opisujú účinky zemetrasenia. Veľmi závisí aj od lokálnych podmienok – ako silnejšie pocítia zemetrasenie tí, ktorí bývajú v nive potoka alebo rieky, kde sú nespevnené sedimenty a otrasy sa ešte znásobujú odrazmi od pevných hornín v podloží. Ako oveľa slabšie ho pocítia ľudia, ktorí majú dom postavený na pevnom podloží.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prírodné vedy

Rozhovory

Zemetrasenie na východe

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie