Denník N

Radičová, Vášáryová, Gyarfášová: Toto víťazstvo Smeru je nezaslúžené

Pokiaľ by len kradli, tak to nejako vydržíme, povedali v diskusii Denníka N v bratislavskej Cvernovke o tom, koho sme si zvolili, sociologičky Iveta Radičová, Magda Vášáryová a Oľga Gyarfášová.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Vy tri, respektíve aj prezidentka Zuzana Čaputová, veľmi dráždite niektorých politikov a političky tým, že sa vyjadrujete k verejnému životu. Monika Beňová zo Smeru napríklad napísala, že ste „osobnosti“ a máte vyfučať a správať sa ako dámy. Robert Fico vás tiež spomínal vo videu. Máte po voľbách ešte chuť komentovať verejný život?

Magda Vášáryová: Pokiaľ budem žiť, ja si poviem svoje. Čím je človek starší, tým je slobodnejší. Už nemusím nikomu mazať med pod nos, aby mi niečo dal, nejakú funkciu, som už úplne slobodný človek a je mojou povinnosťou hovoriť, pretože ešte stále si veľa vecí pamätám. Pamätám si aj Moniku Beňovú z čias, keď som bola veľvyslankyňou vo Varšave. Prvýkrát prišla do zahraničia ako nová politička, predtým bola novinárkou a bola trošku nevhodne oblečená, čo je taký jej znak, musela som ju trošku zachraňovať. Pozerám sa teda na to trochu z výšky môjho veku, že to je taká omladina, tak prosím, nech sa páči.

A máte chuť vyjadrovať sa aj po tom, ako dopadli voľby? 

Magda Vášáryová: Mala som také dva-tri dni depresiu, ani nie tak z výsledku, pretože sa snažím byť demokratkou, hoci som štyridsať rokov prežila v totalitnom režime. Demokrati rešpektujú vôľu voličov a voličiek. Mala som skôr takú osobnú depresiu, že už mám pred sebou možno len štyri-päť rokov aktívneho života, ak mi hlava vydrží, a budem sa musieť zaoberať týmito ľuďmi. Ale potom som išla do lesa a hlavne som si pozrela poľskú predvolebnú kampaň a to je niečo úžasné, to vás nabije takou pozitivitou voči Slovensku, že som si povedala, že nie sme na tom najhoršie.

Iveta Radičová: K pani Beňovej chcem povedať toľko: pre mňa fanúšikovia Smeru, ktorí na mítingu strany vykrikujú vulgarizmy na pani prezidentku za účasti dotyčnej dámy, ktorá chytila politickú hluchotu a teraz asi chytí aj politickú slepotu, lebo sa blížia eurovoľby, nie sú ľudia, ktorých sa mienim zastávať. A budem kritická a budem sa od takýchto ľudí dištancovať. Mám nejaké hodnoty, morálne princípy a hranice, za ktoré nesmie politik odísť. Pred voľbami tu bola občianska iniciatíva Zakrúžkuj ženu, aby sa ženy navzájom podporovali. Sú dámy, ktoré by som volila veľmi hrdo a sú pripravené, ale sú „dámy“, ktorým nikdy hlas nedám.

Veľa ľudí sa pýta, ako tu majú teraz po týchto volebných výsledkoch žiť. Čo by ste im poradili? 

Iveta Radičová: Slobodne, odhodlane, sebavedome. Veď demokracia nie je prechádzka lesom, kde nám krásne spievajú vtáčiky a je nám tam príjemne, lebo nepotrebujeme reagovať na výpady nejakých ľudí. Demokracia je permanentná skúška. Existujeme v nej tridsaťtri rokov. Už sme zvládli viac skúšok a zvládli sme ich s hrdosťou a dôstojne. Prežili sme mečiarizmus, prežijeme aj ficizmus, nebojte sa, zvládneme to. A nepusťme si z rúk práve to, že sme normálni ľudia, ktorí majú rovnaké občianske práva ako tí, ktorí práve majú v rukách moc.

Pani Gyarfášová, vaša dcéra Tina Gažovičová sa stala poslankyňou za Progresívne Slovensko. Ako tu majú ľudia ďalej žiť? 

Oľga Gyarfášová: Držím jej palce, aby to zvládla z odbornej aj psychickej stránky, aby v tom naozaj našla uspokojenie a satisfakciu, s ktorou do toho išla. Ako tu ďalej žiť? Slobodne, plnohodnotne, tvorivo a naozaj si neklásť žiadne prekážky. Stále sme demokratická krajina, možností je veľa. Aj voľby boli slobodné a demokratické. Rada by som tiež vyvrátila mýtus, že väčšina tejto spoločnosti si zvolila Smer alebo SNS, alebo aj celú vládu. Nie je to tak, keď si to prepočítate. Hlavne netreba prepadať svetabôľu z toho, že sa tu už nebude dať dýchať. Ešte stále je koniec otvorený, nešírme zlú náladu. Demokracia nie je stav, ktorý sa jednorazovo dosiahne, a už môžeme založiť ruky a oddychovať. Rada by som pochválila všetky občianske a mobilizačné kampane aj vaše diskusie Ako zachrániť demokraciu. Nenastal ani koniec sveta, ani raj na zemi, treba v tomto pokračovať. Na Slovensku je veľa spoločenstiev, ktoré chcú diskutovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie