Denník N

Nemeckom sa valí „hnedá vlna“. Strach z migrantov ovládol aj malé voľby a nedarí sa ho zastaviť

Jeden z plagátov, ktoré AfD používala pred poslednými eurovoľbami. Je na ňom maľba s názvom Trh s otrokmi. Dopĺňa ju heslo "Aby sa z Európy nestala Eurábia". Foto - TASR/AP
Jeden z plagátov, ktoré AfD používala pred poslednými eurovoľbami. Je na ňom maľba s názvom Trh s otrokmi. Dopĺňa ju heslo „Aby sa z Európy nestala Eurábia“. Foto – TASR/AP

Voľby v Bavorsku a Hesensku sú signálom niečoho, čo sa už šíri celým Nemeckom. Extrémisti zďaleka nie sú na okraji a začínajú byť reálnou silou v celej krajine, najväčšej ekonomike Európskej únie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dokopy majú rozlohu asi ako dve Slovenská. Počtom 20 miliónov obyvateľov by však spoločne patrili do prvej päťky krajín Európskej únie.

Lenže stále sú to „iba“ regióny, hoci v tomto prípade ide o spolkové štáty najväčšej krajiny EÚ, ktoré môžu byť akýmsi lakmusovým papierikom, teda signálom o náladách v celom Nemecku.

Jedným z nich je Hesensko, sídlo najväčšieho európskeho letiska vo Frankfurte nad Mohanom, ktorý má povesť jedného z finančných centier Európskej únie.

Pri druhom, Bavorsku, sa väčšine ľudí zase vybaví známa bavorská automobilka BMW, aj keď internetový vyhľadávač vás pri zadaní hesla „Bayern“ najskôr nasmeruje na ich slávny futbalový klub Bayern Mníchov.

V oboch týchto nemeckých štátoch sa cez víkend konali voľby, a ak ste okrem Bayernu Mníchov aj fanúšikmi krajnej pravice, museli ste byť spokojní.

Slovenský Červený kríž vyhlásil zbierku na pomoc migrantom na Slovensku. „Nachádzajú sa medzi nimi aj matky s deťmi, ktoré majú navyše ďalšie špecifické potreby. Okrem stravy a hygieny potrebujú aj samostatný bezpečný priestor, teplo a pokoj.“

Pre tých ostatných boli regionálne voľby v spolkových štátoch Hesensko a Bavorsko skôr výstrahou, ako sa celé Nemecko v týchto dňoch mení – v prospech strán, ktoré šíria strach z migrantov.

Ohrozený kancelár

Voľby v dvoch relatívne malých, hoci bohatých spolkových krajinách musia byť výstrahou aj pre nemeckého kancelára Olafa Scholza, ktorého sociálni demokrati (SPD) sa v prieskumoch na celoštátnej úrovni čoraz viac prepadajú a prepadli sa aj v týchto voľbách.

Dva roky po tom, ako sa Scholz stal kancelárom po populárnej Angele Merkelovej (CDU/CSU), sa zdá, že po nasledujúcich voľbách to môže byť úplne iné Nemecko,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nemecká ekonomika

Svet

Teraz najčítanejšie