Denník N

Ako pridať učiteľom v Bratislave tak, aby sa nenahnevali ostatní. Minister školstva navrhuje novej vláde riešenie

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na slovenských školách každoročne chýba viac ako 1500 učiteľov. Analytici Inštitútu vzdelávacej politiky pri ministerstve školstva predpovedajú, že počet pozícií, na ktoré školy nevedia nájsť ľudí, bude rásť ešte rýchlejšie. Dokopy tak do roku 2030 môže chýbať školám viac ako 15-tisíc učiteľov.

V praxi to vyzerá napríklad tak, že deťom sa každý rok mení angličtinárka a v septembri si vždy zvykajú na novú učiteľku. Alebo si škola nemôže dovoliť, aby učitelia vo vyššom veku odišli do dôchodku.

Nedostatok učiteľov je akútny v Bratislavskom kraji. Zarábajú najmenej v pomere k priemernej mzde v regióne, čo má následky – najviac učiteľov odchádza zo školstva práve v tomto kraji a namiesto nich učí najviac takých, ktorí by už mali byť na dôchodku.

Minister školstva Daniel Bútora pripravil pre novú vládu spôsob, ako pomôcť riaditeľom v Bratislavskom kraji, aby nemuseli tŕpnuť, či budú môcť otvoriť školský rok. A to bez toho, aby sa nebúrili učitelia na východe Slovenska.

Navrhuje, aby školy v Bratislave dostali o niečo vyšší balík peňazí ako doteraz. Tie by použili na dorovnanie platov chýbajúcich učiteľov. Rezort školstva pripravil aj sériu ďalších opatrení.

V Bratislave to horí – chýbajú ľudia, učia dôchodcovia, mladí do škôl nejdú

Roman Baranovič bol desať rokov riaditeľom súkromnej cirkevnej školy Narnia v Bratislave. „Z prvého radu som sledoval, ako sa postupne rodí v Bratislave katastrofa. Každým rokom bolo čoraz náročnejšie zohnať učiteľov,“ hovorí.

Ako poradca ministra školstva si tento rok urobil experiment – od apríla do júna sledoval približne každý týždeň inzeráty na portáli Edujobs, kde školy hľadali učiteľov. Tieto mesiace sú tým vypätým obdobím, keď školy hľadajú zamestnancov na ďalší školský rok.

Výsledky boli jasné – kým v Bratislavskom kraji hľadali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Daniel Bútora

Školstvo

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie