Denník N

Keby sme mali na Slovensku rovnaké práva, mohli by sme tu pomáhať ešte viac, hovorí Anna Symington-Maar

Anna Symington Maar. Foto - Dorota Holubová
Anna Symington Maar. Foto – Dorota Holubová

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Anna Symington-Maar sa narodila na Slovensku, no potom sa s rodičmi z dôvodu ich práce často sťahovala do iných krajín. Strednú školu dokončila v Singapure a vysokoškolské tituly získala v Londýne a na Oxfordskej univerzite. Po doštudovaní učila deti zo znevýhodnených prostredí v Nepále, Kolumbii, Thajsku a opäť aj v hlavnom meste Anglicka.

S týmito skúsenosťami sa po pätnástich rokoch v zahraničí vrátila žiť na Slovensko. Prišla aj s partnerkou – teraz už manželkou a založili si tu rodinu. Po synovi im toto leto pribudli dvojičky.

Slovenská legislatíva však neberie do úvahy rodičov rovnakého pohlavia, čo im prináša do života množstvo komplikácií. Anna sa preto už v roku 2016 preventívne radšej vzdala slovenského občianstva a zostalo jej britské. Manželka totiž pochádza z Anglicka, kde mali aj svadbu, keďže Slovensko by im dodnes neumožňovalo uzavrieť akúkoľvek formu zväzku.

„Mohla som si nechať dvojité občianstvo. Ale ak by sa niečo stalo a ja so synom by sme mali aj to slovenské, báli sme sa, čo by urobili tunajšie úrady,“ priblížila Anna pre Denník N.

„Najzávažnejšia situácia by nastala, keby manželka zomrela. Som síce tiež zapísaná v synovom rodnom liste, ale slovenská legislatíva ma aj tak neuznáva ako jeho druhého rodiča a zákonnú zástupkyňu. Nemám tu s ním teda žiadny právny vzťah, čo znamená, že ak by sa manželke niečo stalo, mohol by byť odobraný z našej rodiny a skončiť v detskom domove.“

Na druhej strane, keby sa niečo stalo Anne, syn by tu nemal nárok na sirotský dôchodok. „Lebo znova, ja som pre neho v očiach tunajších zákonov nič. Takže hoci som aktuálne hlavnou živiteľkou rodiny, ak by som zomrela, zostali by extrémne finančne ohrození.“

Britské občianstvo a fakt, že sú obe zapísané v rodných listoch svojich detí, ich tak chráni pred najhoršími možnými scenármi, ktoré by tu mohli ako rodina zažiť.

Správa o dvojičkách ich šokovala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI+

Rodičovstvo

Útok na Zámockej

Životy žien

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie