Denník N

Newsfilter: Pellegrini si vybral minulosť

Foto – TASR
Foto – TASR

1. Pellegrini prehral svoj životný projekt a kapituloval. 2. Vyhovoril sa na Majerského, Hlinu, SaS i Šimečkov amaterizmus. 3. Na východe sme mali zemetrasenie, aké bolo naposledy za Masaryka.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Predseda Hlasu prehral svoj životný projekt a kapituloval

Slovensko bude mať štvrtú vládu Roberta Fica. Jednohlasne o tom v utorok rozhodlo predsedníctvo strany Hlas.

Bude to vláda Roberta Fica, hoci zatiaľ nie je definitívne známe, na čom presne sa Smer, Hlas a SNS dohodli a kto získa ktoré funkcie. Peter Pellegrini o štvrtej popoludní oznámil len toľko, že ďalej bude o vládnutí rokovať len s touto zostavou a Progresívne Slovensko sa už nemusí ani snažiť.

Vedenie Hlasu odmietlo hovoriť o personálnych otázkach, ale je pravdepodobné, že jeho predseda sa stane predsedom parlamentu. Je to menej, ako ponúkalo Progresívne Slovensko, ktoré bolo ochotné pustiť Hlasu predsedu vlády aj ďalšie lukratívne posty.

Pellegrini tvrdí, že takto sa nerozhodoval. Za hlavné argumenty v prospech vládnutia so Smerom označil, že bude prebiehať v troj- a nie štvorkoalícii a príbuznosť programov. V prvom rade mu vraj išlo o krajinu, potom o stranu a až potom o funkcie pre jednotlivcov. Pripustil však, že na rokovaniach so Smerom sa hovorilo aj o možnosti, že by sa stal premiérom. Predpokladá, že detaily verejnosti oznámi budúca koalícia vo veľmi krátkom čase v najbližších dňoch.

Toto boli oficiálne vysvetlenia, teraz pokus o neoficiálne. Peter Pellegrini odišiel zo Smeru s argumentom, že strana Roberta Fica je minulosťou a Hlas je budúcnosťou. Jasne dával najavo, že mu je nepríjemný osobný kontakt so svojím bývalým predsedom a jeho ďalšími ľuďmi. A s predsedom SNS mal priam nepriateľský vzťah.

Zároveň je veľmi pravdepodobné, že počas

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

KDH

Michal Šimečka

Milan Majerský

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Peter Pellegrini

Progresívne Slovensko

Richard Sulík

Robert Fico

SaS

Smer

Zemetrasenie na východe

Komentáre

Teraz najčítanejšie