Denník N

Nová bratislavská štvrť sa dá pripomienkovať do konca októbra. Architekti a urbanisti vysvetlia štúdiu v Zichyho paláci do štvrtka

Model štvrte v Zichyho paláci. Foto - Marek Velček
Model štvrte v Zichyho paláci. Foto – Marek Velček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Metropolitný inštitút Bratislavy v auguste oznámil, že neďaleko centra hlavného mesta vznikne moderná a kompaktná štvrť 21. storočia. Minulý týždeň zverejnil návrh mestskej urbanistickej štúdie pre rozvoj východnej časti Mlynských nív, ktorý vznikol v spolupráci s magistrátom, developermi a vlastníkmi pozemkov vo štvrti. Do 31. októbra sa k návrhu môže vyjadriť verejnosť.

Magistrát sľubuje, že každú pripomienku vyhodnotí a akceptované návrhy zapracujú odborníci z MIB-u. Na konci tohto procesu vznikne čistopis urbanistickej štúdie. Ten bude slúžiť ako podklad pre zmeny a doplnky územného plánu, ktorý nastavuje pravidlá a mantinely výstavby v danej oblasti. Inštrukcie, ako poslať pripomienky, sú dostupné na webe magistrátu.

Návrh urbanistickej štúdie je k dispozícii na internete. Ide o 220 strán odborného textu s množstvom komplexných výkresov a dopravných kartogramov, tento týždeň v stredu a vo štvrtok budú architekti a urbanisti z MIB-u v Zichyho paláci k dispozícii občanom od 10.00 h do 12.00 h a od 16.00 h do 19.00 h.

V paláci je vystavený fyzický model novej štvrte, postavený podľa urbanistického návrhu, ako aj výkresy a videoprezentácia.

Školy, kultúra, sieť parkov a na prvom mieste chodci a cyklisti

Prezentácia návrhu štúdie je na druhom poschodí Zichyho paláca. Cesta vedie cez nádvorie a výťah, je však každých niekoľko metrov označená šípkami.

Na mieste nájdete vytlačené veľkoformátové výkresy zo štúdie a trinásťminútovú videoprezentáciu o projekte, v ktorom vystupujú architekt a urbanista Peter Gero, urbanistka Lucia Trajterová, urbanista Daniel Tomko, envirošpecialistka Jana Bozáňová, dopravný špecialista Roman Bečka, urbanistka Petra Sládečková a riaditeľ Sekcie územného plánovania MIB Martin Berežný. Niektorých z nich nájdete aj priamo v miestnosti, pripravených odpovedať na vaše otázky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Bratislava

Developeri v Bratislave

Matúš Vallo

Slovensko

Teraz najčítanejšie