Denník N

Vývoj bojov (595. deň): Rusi spustili najväčší útok od jari, pokúšajú sa obkľúčiť Avdijivku pri Donecku

Ukrajinské stíhačky MiG-29. Foto - ukrajinské letectvo
Ukrajinské stíhačky MiG-29. Foto – ukrajinské letectvo

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Masa techniky a vojakov sa pokúša dobyť mesto, ktoré stojí na prednej línii už deviaty rok.
  • Ukrajinská 47. brigáda je v kríze, do útokov proti zákopom posiela mínometčíkov a delostrelcov.
  • Rusi čakajú ukrajinský úder cez Dnipro.
  • Mapy dňa – Avdijivka a Dnipro.
  • Videá dňa – boje pri Avdijivke; útok ruského dronu na ukrajinské letisko.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 10. októbra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Masa techniky a vojakov sa pokúša dobyť mesto, ktoré stojí na prednej línii už deviaty rok. Avdijivka je kedysi 30-tisícové predmestie iba šesť kilometrov vzdialeného Donecka. Od roku 2014 sa o ňu opakovane bojovalo. Pod kontrolou ukrajinskej armády je od júla 2014, keď sa z nej podarilo vyhnať proruské jednotky. Veľká bitka o mesto sa odohrala aj v roku 2017. Ťažké boje znova naplno prepukli prakticky okamžite po začatí invázie 24. februára 2022.

Na mesto útočili najmä jednotky armády doneckých separatistov. Ešte kým mohol, Igor Strelkov (Girkin) dlhé mesiace ostro kritizoval spôsob ich nasadenia. Na mesto totiž útočili masy nevycvičených obyvateľov okupovanej časti Doneckej oblasti, ktorých ruské velenie používalo ako potravu pre kanóny. Po rok a pol trvajúcich nepretržitých útokoch a obrovských stratách je však Avdijivka stále pevne v rukách ukrajinskej armády.

Nový pokus o jej dobytie sa začal 10. októbra 2023. V utorok začali ruské zdroje informovať o novom veľkom útoku. Písali o ňom, že ho podporuje dávno nevídaná paľba delostrelectva a aktivita ruského letectva. V tom sa s nimi zhodovali aj ukrajinské kanály. Rovnako ako na tom, že ide o väčšiu operáciu, než akou sú ruské útoky ďalej na severe pri Kreminnej, Svatovom a Kupiansku.

Spôsob, akým Rusi naraz útočili proti ukrajinskému výbežku zo severu aj juhu, nenechával pochybnosti, že sa mesto pokúšajú obkľúčiť. Aby sa im to podarilo, musia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie