Denník N

Taraba ako minister kultúry? To je hádam zlý vtip, reagujú Pauhofová, Hvorecký, Koščová a ďalší z kultúrnej scény

Tomáš Taraba. Foto N - Tomáš Benedikovič
Tomáš Taraba. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Formujúca sa vláda so stranami Smer, Hlas a SNS si už rozdelila ministerstvá a jasná je aj väčšina mien v novej vláde. V súvislosti s obsadením postu ministra kultúry sa ako o adeptovi hovorí o Tomášovi Tarabovi, ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke SNS.

Zatiaľ táto informácia nie je definitívna, no je veľmi pravdepodobná. Osobností kultúrnej scény sme sa pýtali, čo si myslia o tom, že by Taraba mal viesť rezort kultúry.

Michal Hvorecký

spisovateľ

To si absolútne neviem predstaviť. Bol by to medzinárodný škandál a najhorší minister kultúry v Európe. Taraba je obdivovateľ tyranov, nepriateľ slobody, notorický klamár a šíriteľ bludov. Na vedenie rezortu nemá nijaké profesijné predpoklady, slovenskú kultúru nepozná a nerozumie jej. Navyše je preukázané, že zasahoval do viacerých policajných vyšetrovaní. Danko urobil ďalšiu hlúpu strategickú chybu, keď k sebe zobral Tarabovu skrachovanú stranu Život.

Ak by sa tento radikálny poslanec nebodaj naozaj ministrom kultúry stal – a u nás sa už stalo veľa nepredstaviteľných vecí –, tak to bude aj desivá Pellegriniho vizitka. Mohol tomuto vývoju zabrániť, ale zlákali ho peniaze a moc. Verím, že hovorím za mnohých v kultúrnej obci aj slovenskej spoločnosti, ale znova pôjdeme do ulíc.

Aby fešista viedol rezort kultúry, to kam sme už dospeli? Fešisti odložili kanady aj fakle, obliekli si drahé obleky, zmenili symboly aj jazyk a na demokracii sa výborne priživujú. Označujú sa za vlastencov, no ochotne slúžia iným mocnostiam a diktátorom.


Katarína Koščová

hudobníčka 

My sme za posledné roky videli, čo pán Taraba dokáže. Dokáže urážať, šikanovať, vie mať veľmi agresívny slovník voči menšinám, vie sa vysmievať, vie zdieľať konšpiračné teórie a tak ďalej šíriť strach a nenávisť. A toto si Slovensko demokraticky zvolilo. Ak bude tento človek skutočne ministrom kultúry, je to pre našu krajinu veľmi zlá správa. Zároveň je to signál pre všetkých umelcov, ktorým nie je ľahostajné smerovanie Slovenska, aby sme neboli ticho. Máme pred sebou všetci veľmi veľa práce a chápem, že to momentálne vyzerá na boj s veternými mlynmi. Tak sa zrejme na istý čas musíme stať donkichotmi.


Michal Kaščák

festival Pohoda

Ministerstvo kultúry v práve vznikajúcej vláde znie ako oxymoron, nie? Nominácie, ktoré som začul,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie