Denník N

Radka z Teplárne rok po útoku: Chvíľu sme mali nádej, potom prišla averzia a nenávisť

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Dúfala som, že rok po útoku na Tepláreň budeme oslavovať nejaký úspech, že sa podarilo konečne niečo dobré a konečne môžeme aj my mať nejaké práva, lebo sme ľudia. Nemyslela som si, že to dopadne takto, ako to dopadlo. Nič sa nepohlo,“ hovorí Radka Trokšiarová.

Vo štvrtok je výročie teroristického útoku pred Teplárňou. Pri tejto príležitosti bude na Zámockej ulici spomienkové podujatie pre obete, Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča. Bude tam aj Radka Trokšiarová, ktorá útok prežila s ťažkým poranením nohy. Najradšej by už na útok nemyslela, ale spomenie si naň vždy, keď ju zabolí noha. Nemyslí si, že sa niekedy úplne zbaví bolesti.

V rozhovore hovorí:

  • prečo sa rozhodla po útoku nebyť ticho, ale šíriť osvetu;
  • čo jej pomáha hojiť fyzické aj psychické rany;
  • ako vníma výsledky volieb;
  • prečo nestráca nádej a nechystá sa odísť.

Rozprávame sa niekoľko dní pred 12. októbrom, čo je výročie teroristického útoku v Teplárni, pri ktorom zomreli Matúš Horváth a Juraj Vankulič. Vy ste utrpeli vážne poranenie nohy. Aké máte pocity z blížiaceho sa výročia?

To je celkom ťažká otázka, lebo tie pocity… je to, akoby som momentálne žiadne nemala. Hlava si uvedomuje, že sa niečo blíži, to je jasné a tie pocity určite budú ťažké. Vždy, keď prichádza niečo stresujúce, tak si to ešte nepripúšťam. Takže moje pocity zatiaľ sú také, že nič vážne sa nedeje. Nemám z toho obavy. Som veľmi rada, že aj napriek aktuálnej situácii sa všetci rozhodli zorganizovať to spomienkové podujatie, pretože je veľmi dôležité. Momentálne cítim najmä vďačnosť. Tak by som to nazvala.

V lete ste v rozhovore pre SME povedali, že v 12. deň každého mesiaca vám býva smutno. Ako vyzerá deň, keď vidíte v kalendári toto číslo?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI+

Rozhovory

Útok na Zámockej

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie