Denník N

Hlas má dvoch bývalých ministrov zdravotníctva, no pripravená je Dolinková

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

Smer volila, potom ich kritizovala za príklon k extrémizmu. Teraz môže byť ministerkou za stranu Hlas.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hlas má dvoch bývalých ministrov zdravotníctva, ani jeden z nich sa však na návrat na ministerstvo nepripravuje. Ministerkou zdravotníctva sa tak najpravdepodobnejšie stane Zuzana Dolinková.

Richard Raši (2008 – 2010) aj Tomáš Drucker (2016 – 2018) už ministerstvo zdravotníctva viedli počas predchádzajúcich vlád Roberta Fica. Ani jeden z nich nebol ministrom celé funkčné obdobie a vo štvrtej vláde Roberta Fica sú pripravení nastúpiť na iné ministerstvá.

Post ministra zdravotníctva sa na Slovensku spája s veľkými očakávaniami, ktoré sa doteraz nikdy nenaplnili. A tomu zodpovedá aj krátka životnosť ministrov – len Ľubomír Javorský v poslednej Mečiarovej vláde (1994 – 1998) a Rudolf Zajac v druhej Dzurindovej vláde (2002 – 2006) absolvovali s vládou celé funkčné obdobie.

Zvládnuť komplikovanú spleť záujmov na ministerstve, ktoré má zabezpečiť kvalitnú zdravotnú starostlivosť, bude pre Dolinkovú veľkou výzvou. Narážať bude na politické prekážky, protichodné záujmy poisťovní a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, nedostatok zdravotných sestier aj lekárov a obrovský investičný dlh v celej zdravotníckej infraštruktúre.

Náročné bude rozbehnúť osvetu medzi ľuďmi o prevencii alebo ich učiť, kedy majú chodiť k lekárovi a kedy nie – všetko sú to opatrenia, ktoré šetria peniaze aj čas lekárov i pacientov. A základná otázka pre ministra vždy je, koľko peňazí sa podarí pri zostavovaní rozpočtu vyrokovať pre rezort, ktorý aj Dolinková pred voľbami označila za podfinancovaný.

Kto je Dolinková

Podpredsedníčka Hlasu Dolinková politickú kariéru rozbiehala v Dobrej voľbe Tomáša Druckera. S tým

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Hlas

Voľby 2023

Zdravotníctvo

Zuzana Dolinková

Slovensko

Teraz najčítanejšie