Denník N

Neberte nám Sue, kričali miestni. Prečo FBI zhabala fosíliu tyranosaura a aký má nález význam?

Podľa Fieldovho prírodovedného múzea je Sue „najväčší a najkompletnejší exemplár T. rexa“ a „pravdepodobne najznámejšia fosília na svete“. Foto – Fieldovo prírodovedné múzeum/Martin Baumgaertner
Podľa Fieldovho prírodovedného múzea je Sue „najväčší a najkompletnejší exemplár T. rexa“ a „pravdepodobne najznámejšia fosília na svete“. Foto – Fieldovo prírodovedné múzeum/Martin Baumgaertner

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Denník N sa rozprával s Toddom Millerom, režisérom dokumentu Dinosaur 13 o náleze Tyrannosaura rexa zvaného Sue, jeho zhabaní FBI, rekordnej dražbe aj o osudoch Petra Larsona, šéfa firmy z Južnej Dakoty, ktorá fosíliu našla.
  • V článku vysvetľujeme, čo tyranosaury lovili, prečo mali dobrý čuch a zrak alebo prečo nepoznáme pohlavie Sue. „Podľa najnovších štúdií sa zdá, že dospelé tyranosaury neboli operené, prípadne mali protoperie na chrbte, ale určite nie na celom tele,“ vraví paleontológ Matúš Hyžný.

Niekoľko hodín po vynesení rozsudku má Peter Larson ako v hmle a dobre si ich nepamätá.

V roku 1996 ho federálny sudca odsúdil na dva roky väzenia s najvyšším stupňom stráženia, nazývaným aj „Alcatraz Skalnatých vrchov“, za pranie špinavých peňazí.

Muž sa údajne zločinu dopustil, keď prepravoval cestovné šeky a hotovosť v hodnote presahujúcej 10-tisíc dolárov z USA a do krajiny bez toho, aby to nahlásil americkej colnej správe.

250 kostí

To, čo sa skončilo väzením, sa pritom začalo „najlepším obdobím“ v živote Petra Larsona, keď jeho kolegyňa Susan Hendricksonová z Black Hills Institute našla v roku 1990 unikátnu pravekú kostru.

V nasledujúcich rokoch prišla konfiškácia fosílie predstaviteľmi FBI, najdlhší trestný proces v histórii Južnej Dakoty, väzenie aj rekordná aukcia v Sotheby’s.

Uprostred celého príbehu je 250 kostí.

Patrili tyranosaurovi, ktorý žil pred 67 miliónmi rokov. Po svojej objaviteľke dostal kostrový exemplár ženské meno Sue, hoci pohlavie živočícha nie je známe.

Pred rokom 1990 sa našlo len dvanásť kostier tyranosaurov, no každú z nich tvorilo menej ako 40 percent kostí, takže presný vzhľad tyranosaura vedci nepoznali. Sue všetko zmenila, keďže z jej objemu sa zachovalo až okolo 90 percent. Dodnes ide o najlepšie zachovalú fosíliu tyranosaura, aká sa kedy našla.

Dokument Dinosaur 13

Príbeh Sue a Petra Larsona mapuje dokumentárny film režiséra Todda Millera Dinosaur 13 z roku 2014. Nasledujúci rok ho ocenili filmovou cenou Emmy.

Miller prišiel tento október na Slovensko, aby propagoval medzinárodný festival vedy, umenia a hudby Starmus, ktorý sa v Bratislave uskutoční v máji 2024. Denník N mal príležitosť porozprávať sa s ním.

Nápad natočiť film sa zrodil z pracovného vyčerpania v New Yorku, kde Todd Miller žije. „Zbalil som si veci a nasadol som do dodávky,“ povedal filmár o svojom chvatnom rozhodnutí.

Na začiatku mal Miller len hmlistý nápad spraviť film o dinosauroch.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Príroda

Prírodné vedy

Veda

Teraz najčítanejšie