Denník N

Newsfilter: Ficov radostný deň. Bude mať vládu porozumenia a ešte aj Kiska je vinný

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

1. Porozumeli si. 2. Šok Tarabom. 3. Kiska je podľa súdu vinný.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Porozumeli si

Robert Fico, Peter Pellegrini a Andrej Danko v stredu podpísali memorandum o porozumení, ktoré má byť základom ich budúcej koaličnej zmluvy. Memorandum hovorí, že predsedom vlády bude Robert Fico a predsedom parlamentu Peter Pellegrini. Okrem toho dostane Smer ešte 6 ministerstiev, Hlas 7 ministerstiev a SNS 3 ministerstvá. Jedno z ministerstiev SNS vznikne až od budúceho roka, zrejme pôjde o ministerstvo športu, o ktorom rozprával pred voľbami Andrej Danko.

Fico tvrdí, že prekážkou pre vznik nového ministerstva nie je ani to, že potrebujeme ako krajina šetriť, pretože to vraj budú len „nejaké malé počiatočné náklady“.

Memorandum ďalej hovorí, že budú rešpektovať, že niektoré posty v Národnej rade patria opozícii, napríklad podpredseda parlamentu.

V memorande sú potom už len štyri body – sľub zvyšovať životnú úroveň obyvateľov; sľub, že konsolidácia verejných financií nepôjde na úkor sociálneho štandardu obyvateľov; garancia zahraničnopolitickej orientácie na základe členstva v EÚ a NATO a vôľa „ústavným a zákonným spôsobom realizovať reformu slovenského trestného systému a mechanizmu ochrany ľudských práv“.

Práve posledný bod vyvolal najväčšie otázky. Mária Kolíková z SaS sa opýtala, či teraz obvinení, obžalovaní a odsúdení, medzi ktorými sa nachádzajú aj nominanti budúcich vládnych strán, budú určovať súdom pravidlá, podľa ktorých majú rozhodovať.

Ten, ktorý ich pozná. Istý scenár načrtol niekdajší bývalý minister kultúry zo Smeru Marek Maďarič. Pre Štandard napísal, že o čo ťažšie budú dosiahnuteľné sociálne výdobytky, o to ostrejšia a výdatnejšia bude musieť byť „duchovná“ potrava.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Kiska

Ficova vláda

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie