Denník N

Ján Ďurica: Majo Zeman je legenda, ale ostatní televízni experti sú slabí. Radšej prepnem na Čechov

Ján Ďurica sa rozlúčil s reprezentáciou v novembri 2017. Foto - TASR/Michal Svítok
Ján Ďurica sa rozlúčil s reprezentáciou v novembri 2017. Foto – TASR/Michal Svítok

Niekdajší futbalový reprezentant Ján Ďurica dlhšie rozmýšľal, čo bude robiť po ukončení kariéry. Dal sa na natáčanie podcastov so známymi športovcami.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bývalý futbalový reprezentant Ján Ďurica sa po konci kariéry venuje aj podcastom, nedávno bol aj televíznym expertom stanice Sport1 počas zápasu Slovensko – Portugalsko, ktorý hodnotil priamo z trávnika Národného futbalového štadióna.

Takmer sa stal asistentom športového riaditeľa v Dunajskej Strede, no keď to nevyšlo, začal si budovať niečo vlastné. Tvrdí, že vďaka podcastu už má spoluprácu so stávkovou kanceláriou, pričom záujem mala aj druhá.

V rozhovore s Jánom Ďuricom sa dočítate aj:

  • prečo po MS 2010 vypadol z reprezentácie;
  • čo si myslí o Weissovi či Stochovi na Blízkom východe;
  • koľko zarábal v ruskej lige;
  • aký má vzťah s novinármi, ktorým ukázal aj stredný prst.

Najnovšie vás fanúšikovia môžu vidieť ako youtubera, no aj ako televízneho experta pri reprezentačných zápasoch. Ako vám sadla táto úloha?

V tomto som otvorený, pozícia experta je pre mňa školou. Učím sa, ako rozprávať o zápase, kedy a ako chváliť, kedy a ako kritizovať. Baví ma to a vždy, keď budem mať čas, rád prídem do štúdia.

Na akej úrovni sú podľa vás futbaloví experti v štúdiách na Slovensku?

Úprimne poviem, že na slabej. Za legendu a najlepšieho v tejto pozícii považujem Maja Zemana. O ostatných by som nedokázal povedať, že sú dobrí. Bežne sa mi stáva, že keď ide rovnaký zápas aj na českej stanici, prepínam na Čechov. Štúdiá majú živšie a experti sú zábavnejší a rozhľadenejší.

Svojím spôsobom je vaša aktuálna práca podobná novinárskej. Zmenil sa váš pohľad na novinárov, odkedy stojíte za mikrofónom a nie pred ním?

Novinársku robotu vnímam ako náročnú a uvedomujem si, že si tiež vyžaduje štúdium. Počas mojej kariéry som si povedal, že šport by bez novinárov nemohol existovať, ale platí to aj naopak. Otec ma učil, že musím rešpektovať novinárov a brať ohľad na ich prácu. Snažil som sa riadiť podľa toho. Pochopil som, že nemá zmysel sa pred novinármi skrývať. Keď som po prehratom zápase priznal, že sme hrali zle, alebo som poukázal na svoje vlastné chyby, vždy to malo férovú odozvu v médiách. Vravel som si, že je dôležité postaviť sa pred novinárov, aj keď sa mi nedarí. V konečnom dôsledku ľudí aj tak neoklamete. V televízii videli, ako som hral. A ak sa mi nedarilo, nebudem im predsa hovoriť, že som hral dobre. Všeobecne som nemal s novinármi žiadny problém. Niekedy to bolo na hrane, ale o nikom nemôžem hovoriť vyslovene negatívne. Naučil som sa prijímať kritiku.

Kedy to bolo na hrane?

Napríklad pred

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

futbalová reprezentácia

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie