Denník N

Situácia na trhu s bytmi praje kupujúcim – k hypotéke majú výhody, aké tu doteraz neboli

Čerešne sú aktuálne najpredávanejším projektom nového bývania v Bratislave. Zdroj: ITB Development
Čerešne sú aktuálne najpredávanejším projektom nového bývania v Bratislave. Zdroj: ITB Development

Aj napriek tomu, že sa predaj bývania v novostavbách spomalil, záujemci o byt rozhodne nemusia ťahať za kratší koniec. Podľa finančných expertov dnes hrajú v ich prospech viaceré faktory. Nielen širšia ponuka a dostatok času na výber nehnuteľnosti, ale najmä inovatívne nástroje pri financovaní kúpy ponúkajú doposiaľ bezprecedentné výhody.

Z dát technologického startupu BuiltMind, ktorý sa zaoberá dátovým monitoringom realitného trhu, vyplýva, že sa realitný trh v prvom polroku 2023 z pohľadu predajov v medziročnom porovnaní spomalil o 63 %. Dôvodom bol, pochopiteľne, rekordný rast inflácie a úrokových sadzieb.

Úroveň úrokových sadzieb z rokov 2020 až 2022 bola dlhodobo neudržateľná. Makroekonomické faktory a správanie Európskej centrálnej banky však naznačuje, že by sa zvyšovanie úrokových sadzieb malo v dohľadnej dobe zastaviť a rovnako sa dá predpokladať, že príde ich následné znižovanie na úroveň okolo 3-4%. To je stav, ktorý je zdravý a udržateľný,“ vysvetľuje vývoj na trhu finančný expert Peter Stadler zo spoločnosti Wealth Effect Management.

Developer v spolupráci s hypotekárnym špecialistom zabezpečí, že si kupujúci prefinancuje byt aj zariadenie spoločnou hypotékou. Zdroj: ITB Development

Benefity developera uľahčujú kúpu už teraz

Kým dôjde k ustáleniu trhu a úrokových sadzieb, zohrávajú dôležitú rolu pri oživení predajov aj samotní developeri. Tí priamo reagujú na aktuálne bariéry na strane kupujúcich, aby uľahčili proces nákupu nehnuteľnosti.

Hovorí sa, že najlepší čas na nákup nehnuteľnosti bol pred 10 rokmi a druhý najlepší je dnes. Toto ľudové pravidlo platí aj v aktuálnej situácii, kedy môžu kupujúci na trhu novostavieb získať mnoho výhod. Aj takých, o ktorých posledných pár rokov, vzhľadom na enormný dopyt, nebolo možné s developermi vôbec komunikovať,“ hovorí Peter Stadler a pokračuje: „Dnes je objektívne situácia na trhu pokojnejšia a záujemca o bývanie môže využiť benefity, ktoré robia vo veľa prípadoch nákup ešte výhodnejším než v rokoch 2021 a 2022, kedy sme mali historicky najnižšie úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch.“

Práve úroveň ponúkaných inovatívnych riešení priamo ovplyvňuje aj schopnosť developerov pritiahnuť záujem o kúpu ich nehnuteľností. To potvrdzujú aj dáta prezentované startupom BuiltMind v lete tohto roka, ktoré ukazujú, že spomalenie trhu sa pri jednotlivých developeroch prejavilo rôzne. Najväčší záujem o byty v Bratislave bol za prvý polrok v projekte Čerešne. Developer ITB Development predal v novostavbách v bratislavských Poliankach za toto obdobie najviac bytov, čo robí z Čerešní najúspešnejší projekt nového bývania.

Tretia etapa projektu Čerešne v bratislavských Poliankach sa začína stavať túto jeseň. Zdroj: ITB Development

Garantovaná hypotéka na úrovni 1,49 % či hypotéka na byt aj so zariadením

Developer Čerešní patrí v oblasti inovatívnych finančných nástrojov medzi lídrov na trhu. V roku 2023 predstavil viacero benefitov, ktoré sú adresným riešením pre kupujúcich, ktorí majú obavy z rastu úrokových sadzieb, predraženia hypoték a tiež z nedostatku zvyšných úspor napr. na zariadenie bytu po jeho kúpe.

Jednou z nových možností zlepšenia perspektívy pri financovaní kúpy bytu v čoskoro začínajúcej výstavbe tretej etapy projektu Čerešne je garancia fixných úrokových sadzieb. ITB Development predstavil ako prvý na trhu inovatívny zvýhodnený program pre kupujúcich „Garantovaná hypotéka 1,49 %“. Až do roku 2028 tak garantuje výšku splátky na úrovni úrokovej sadzby 1,49 % p.a. – a to tak, že dva roky od kolaudácie bytu bude klientom v mesačných splátkach vyplácať rozdiel medzi reálnou splátkou hypotéky od banky a garantovanou splátkou. Za toto obdobie tak môžete ušetriť až 50 % oproti splátke pri bežnej hypotéke. „V prípade, že je dnes developer ochotný garantovať dotovanú úrokovú sadzbu v horizonte 5 rokov, tak je to z pohľadu záujemcu rovnaká situácia ako pred pár rokmi, kedy si klienti bánk fixovali svoje úroky na 3-5 rokov. Dnes však dostanú naviac rad ďalších benefitov, ktoré môžu zvyšovať dostupnosť bývania,“ hodnotí Peter Stadler z Wealth Effect Management.

Ďalší benefit developera pomôže ušetriť vlastné zdroje aj čas na zariadenie bytu. To je cieľom novej služby Bývanie so zariadením“, ktorá sa vzťahuje rovnako na kúpu bytu v 3. etape projektu Čerešne.

Ide opäť o unikátne riešenie, výsledkom ktorého je prefinancovanie bytu vybaveného podľa vlastných predstáv nábytkom cez dizajnérov IKEA. ITB Development v spolupráci s vlastným hypotekárnym špecialistom zabezpečí, že si kupujúci takto zariadený byt prefinancuje spoločnou hypotékou na byt a zároveň aj zariadenie. Je pritom na klientovi, či sa rozhodne takto vybaviť nábytok do celého bytu alebo napríklad len kuchynskú linku.

Podľa finančných expertov dnes môžu získať záujemcovia o kúpu bytu v novostavbe výhody, aké tu doteraz neboli. Zdroj: Shutterstock

Ako sa oplatí hypotéka na byt aj so zariadením? 

Napríklad, za dvojizbový byt, ktorý bol kompletne zariadený vrátane spotrebičov v hodnote 25-tisíc eur, zaplatí klient v kombinácii so službou „Garantovaná hypotéka 1,49 %“ mesačne 68,80 eur. To predstavuje výraznú úsporu vlastných finančných zdrojov, keďže si klient rozloží financovanie do zvýhodnených mesačných splátok a nemusí zaplatiť celú sumu kompletného zariadenia hneď pri kúpe bytu.

Klienti vďaka tomuto modelu ušetria nielen vlastné zdroje ale aj čas – teda obe komodity, ktoré by museli inak vynaložiť na kúpu bytového zariadenia štandardnou cestou. Developer sa postará o všetko potrebné a byt zariadi podľa výberu kupujúceho ešte pred jeho odovzdaním. Nový majiteľ tak dostane kľúče od už zariadeného bytu, v ktorom môže hneď plnohodnotne bývať,“ vysvetľuje princíp služby Ivan Rolný, člen predstavenstva ITP Development, ktorý dodáva, že ide o výhodné riešenie aj pre tých, ktorí zvažujú kúpu bytu za účelom investovania voľných prostriedkov – obzvlášť, ak plánujú nehnuteľnosť čím skôr prenajímať.

ITB Development ponúka nový benefit – prefinancovanie bytu vybaveného podľa svojich predstáv nábytkom cez dizajnérov IKEA. Zdroj: ITB Development

Bývanie na skúšku a ďalšie zvýhodnenia

Záujemcovia o byt v Čerešniach si tu môžu dokonca bývanie aj vopred vyskúšať. Služba Bývanie na skúšku ponúka po podpísaní rezervačnej zmluvy možnosť stráviť v kompletne zariadenom 4-izbovom byte až 2 noci. V neposlednom rade, developer aktuálne pripravil aj výrazné cenové zvýhodnenia až do 15 %, a to na celú ponuku novostavieb Čerešne v bratislavských Poliankach. Pri kúpe trojizbového bytu tak môže kupujúci ušetriť až 50-tisíc eur.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bývanie a záhrada, Slovensko

Teraz najčítanejšie