Denník N

V Košiciach vzniklo nové mestské divadlo. Chceme, aby sa ľudia u nás zasmiali, hovorí jeho zakladateľ

Z inscenácie Sex pre pokročilých Divadla Nová scéna. Foto - Robert Tappert
Z inscenácie Sex pre pokročilých Divadla Nová scéna. Foto – Robert Tappert

Nové Mestské divadlo Košice bude sídliť v Historickej radnici, zamerať sa chce na hosťujúce predstavenia, ale aj vlastné inscenácie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Košiciach sa v poslednom období divadelná scéna mení k lepšiemu. Po rokoch fungovania získalo svoj nový priestor Divadlo Na Peróne aj rómske divadlo Romathan, rozbehlo sa tu niekoľko nezávislých divadelných projektov a už druhý rok medzi kultúrnym centrom Tabačka a Národným divadlom Košice funguje úspešný koncept Medziscéna.

Ďalším v rade je založenie nového mestského divadla. Sídliť bude v priestoroch divadelnej sály Historickej radnice v centre mesta a priestor v ňom dostanú komédie, súčasné i klasické komorné drámy a inscenácie pre deti a mládež.

„Naším cieľom je rozšíriť ponuku divadelných predstavení v meste,“ hovorí zakladateľ Mestského divadla Košice Rastislav Pistrák. „Ak nerátam národnostné divadlá a Bábkové divadlo pre deti, v meste máme jediný profesionálny činoherný súbor v Národnom divadle, ktorý je však orientovaný na ‚vyššie umenie‘. Mestské divadlo sa preto bude zameriavať na vytvorenie druhej činohernej scény orientovanej na ľahšie, zábavnejšie žánre.“

Oficiálne otvorenie divadla prebehlo tento týždeň hosťujúcim predstavením bratislavského Divadla Nová scéna komédiou Sex pre pokročilých v hlavných úlohách s Luciou Vráblicovou a Pavlom Topoľským.

Budova Historickej radnice, kde nové divadlo sídli. Foto – archív MDK

Nebude to divadlo v rukách mesta

Predstavenie divadla z hlavného mesta v novom Mestskom divadle Košice naznačuje, ako je nastavená dramaturgia programu. Jej kostru budú v začiatkoch tvoriť najmä inscenácie hosťujúcich profesionálnych súborov doplnených o talkshow či koncerty.

Na jeseň v divadle vystúpi aj Štúdio L+S s viacerými inscenáciami, uvedú predstavenie herca Lukáša Latináka neskôr aj vianočný koncert Richarda Müllera.

„Na začiatok chceme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Divadlo a tanec

Košice

Kultúra

Teraz najčítanejšie