Denník N

Kým Fico skladá novú vládu, na policajnej inšpekcii vedú súboj o kľúčový dôkaz voči vyšetrovateľom NAKA

Funkcionár NAKA a dlhoročný vyšetrovateľ Ján Čurilla. Foto – N
Funkcionár NAKA a dlhoročný vyšetrovateľ Ján Čurilla. Foto – N

Vedenie inšpekcie má podozrenie, že odposluchy z kancelárií vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu sú nezákonné. Závery o možnej nezákonnosti ITP poslalo „všetkým príslušným orgánom a o týchto skutočnostiach boli informovaní aj vyšetrovatelia, ktorí tieto ITP použili ako dôkaz“.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Matúš Šutaj Eštok (Hlas) ešte nebol ani kandidátom na ministra vnútra a už vyháňal vyšetrovateľov Jána Čurillu a jeho kolegov z Národnej kriminálnej agentúry. Tí sú viac ako dva roky obvinení, a hoci ich v lete policajná inšpekcia pozvala na záverečné preštudovanie spisu, ich prípad stále nie je na konci.

Jána Čurillu, Pavla Ďurku, Štefana Mašina, Milana Sabotu, ďalších dvoch operatívcov a bývalého riaditeľa inšpekcie obvinili v rámci takzvanej vojny v polícii. Inšpekcia ich na základe podkladov z tajnej služby podozrievala, že manipulujú s vyšetrovaniami.

Vyšetrovatelia sa, naopak, bránili, že preverované podozrenia voči nim sú len zámienkou na to, aby sa tím Oblúk, ktorý viedla na inšpekcii vyšetrovateľka Diana Santusová, dostal k spisom politicky exponovaných káuz.

Kľúčovým dôkazom proti Čurillovi a jeho kolegom majú byť odposluchy z ich kancelárií. A zdá sa, že práve teraz sa v zákulisí odohráva o tento dôkaz súboj. Nejde len o podozrenia, že prepisy nahrávok nesedia s tým, čo reálne v kanceláriách NAKA zaznelo; na samotnej inšpekcii majú podozrenie, že odposluchy sú nezákonné.

Denník N sa pokúša zhrnúť odpovede na základné otázky, čo sa práve teraz deje okolo prípadu čurillovci – s ktorými sa chystá vyrovnať budúca vládna koalícia Smeru, Hlasu a SNS.

Kto vlastne vyšetrovateľov odpočúval?

Na túto otázku momentálne neexistuje jednoznačná odpoveď. Súhlas na odposluchy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie