Denník N

Kým Fico skladá novú vládu, na policajnej inšpekcii vedú súboj o kľúčový dôkaz voči vyšetrovateľom NAKA

Funkcionár NAKA a dlhoročný vyšetrovateľ Ján Čurilla. Foto – N
Funkcionár NAKA a dlhoročný vyšetrovateľ Ján Čurilla. Foto – N

Vedenie inšpekcie má podozrenie, že odposluchy z kancelárií vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu sú nezákonné. Závery o možnej nezákonnosti ITP poslalo „všetkým príslušným orgánom a o týchto skutočnostiach boli informovaní aj vyšetrovatelia, ktorí tieto ITP použili ako dôkaz“.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Matúš Šutaj Eštok (Hlas) ešte nebol ani kandidátom na ministra vnútra a už vyháňal vyšetrovateľov Jána Čurillu a jeho kolegov z Národnej kriminálnej agentúry. Tí sú viac ako dva roky obvinení, a hoci ich v lete policajná inšpekcia pozvala na záverečné preštudovanie spisu, ich prípad stále nie je na konci.

Jána Čurillu, Pavla Ďurku, Štefana Mašina, Milana Sabotu, ďalších dvoch operatívcov a bývalého riaditeľa inšpekcie obvinili v rámci takzvanej vojny v polícii. Inšpekcia ich na základe podkladov z tajnej služby podozrievala, že manipulujú s vyšetrovaniami.

Vyšetrovatelia sa, naopak, bránili, že preverované podozrenia voči nim sú len zámienkou na to, aby sa tím Oblúk, ktorý viedla na inšpekcii vyšetrovateľka Diana Santusová, dostal k spisom politicky exponovaných káuz.

Kľúčovým dôkazom proti Čurillovi a jeho kolegom majú byť odposluchy z ich kancelárií. A zdá sa, že práve teraz sa v zákulisí odohráva o tento dôkaz súboj. Nejde len o podozrenia, že prepisy nahrávok nesedia s tým, čo reálne v kanceláriách NAKA zaznelo; na samotnej inšpekcii majú podozrenie, že odposluchy sú nezákonné.

Denník N sa pokúša zhrnúť odpovede na základné otázky, čo sa práve teraz deje okolo prípadu čurillovci – s ktorými sa chystá vyrovnať budúca vládna koalícia Smeru, Hlasu a SNS.

Kto vlastne vyšetrovateľov odpočúval?

Na túto otázku momentálne neexistuje jednoznačná odpoveď. Súhlas na odposluchy

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Adam Valček je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie