Denník N

Náhorným Karabachom sa to možno nekončí. Nachičevan je ďalším územím, kde sa svet obáva vojny

Arménske mesto Megri. Foto - unbdaveable/Flickr
Arménske mesto Megri. Foto – unbdaveable/Flickr

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše Francesca Ebelová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Pri starej vlakovej stanici v Megri na juhu Arménska stojí na koľajniciach hrdzavejúci rušeň s blednúcim symbolom Sovietskeho zväzu, akoby stále čakal na cestujúcich, ktorí už dávno prestali prichádzať.

Dnes zarastené nádvorie stanice a chátrajúce čakárne boli kedysi plné Arménov, Azerbajdžancov a návštevníkov z celého Sovietskeho zväzu, ktorí cestovali medzi Baku a Jerevanom alebo Moskvou a Teheránom.

V skromnom bufete sa predával čaj a občerstvenie a v lete tu pestovatelia ovocia ponúkali hurmikaki a granátové jablká pestované v miestnych sadoch.

Megri sa nachádza na strategickej križovatke. O prístup k nej súperia regionálne mocnosti vrátane Azerbajdžanu, Iránu, Turecka a Ruska, čo vyvoláva obavy, že by tu mohla vypuknúť nová vojna.

Megri leží severne od rieky Aras a hranice s Iránom a obklopuje ho arménske územie. Na východe leží samotný Azerbajdžan, ktorého hranica s Arménskom je od roku 1991 uzavretá.

Asi desať kilometrov na západ sa nachádza Nachičevan – vnútrozemská azerbajdžanská exkláva, ktorú Baku dlhodobo túži pripojiť k svojmu územiu. Časť Nachičevanu hraničí s Tureckom.

Nachičevanská autonómna republika na mape. Foto – Google

Lukratívna trasa

Azerbajdžan nazýva Megri a zvyšok arménskej provincie Sjunik koridorom Zangezur.

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a ďalší štátni predstavitelia označili otvorenie tohto koridoru sa svoj hlavný cieľ, ktorý je teraz v centre pozornosti po tom, ako Azerbajdžan obsadil sporné územie Náhorného Karabachu.

Koridor Zangezur je z azerbajdžanského pohľadu narušením

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boj o Náhorný Karabach

Svet

Teraz najčítanejšie