Denník N

Adela Vinczeová: Riešenie seknutých krížov? Musela som pochopiť, že aj bez mojich výkonov sa krúti svet

Moderátorka Adela Vinczeová a kondičný špecialista Tomáš Mihalík. Foto N - Tomáš Hrivňák
Moderátorka Adela Vinczeová a kondičný špecialista Tomáš Mihalík. Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Rozhovor je súčasťou knihy Pohyb je liek – Návod na život bez bolesti so silovým a kondičným špecialistom Tomášom Mihalíkom, ktorú si môžete kúpiť v obchode Denníka N. Mihalíka nájdete aj na Instagrame.

Adela, nedostávate otázky, prečo cvičíte, veď ste predsa chudá?

Áno, aj keď kedysi toho bolo viac, mám pocit, že povedomie ľudí sa odvtedy posunulo. Dostávala som otázky, načo cvičím a keď som mala naozaj nervy, tak som ľuďom odpovedala, že cvičím, aby som nevyzerala ako oni. To však bolo v období, keď som bola veľmi nepríjemná, teraz som už láskavý človek. Vždy som to chápala tak, že telo má byť pevné a vyzerá hrozne, keď je človek chudý, zvädnutý a atrofovaný.

Tomáš, čo je to atrofia?

Je to opak budovania svalov, čiže strata svalovej hmoty starnutím. Po štyridsiatke začíname strácať zo svalovej hmoty niekoľko percent každú dekádu. Je to reakcia na nepohyb.

Adela, aká bola vaša motivácia začať cvičiť?

Mala som za sebou náročný rozchod s frajerom, tak som išla do fitka. Inak, som prekvapená, že som to vydržala robiť viac ako dvadsať rokov, pričom v iných veciach zvyknem fungovať skôr hurá systémom. Myslím si, že to je aj vďaka tomu, ako sa cítim po odbornej a ľudskej stránke v rukách Tomáša a jeho družiny. Cvičiť som začala v období, keď som sa začala viac objavovať v televízii a vnímala som, že moje telo je aj môj pracovný nástroj. Bolo to obdobie, keď ľudia vo veľkom riešili, ako dobre vyzerať. Pumpovali sa, pripichávali si, aby lepšie vyzerali. Aj ja som chcela lepšie vyzerať, no zároveň som vnímala aj zdravotný rozmer – v našej rodine sa často vyskytujú problémy s krížami, vždy som na to bola náchylná. Vnímala som, že musím byť zdravá a pevná, lebo keď budem každý druhý deň seknutá, asi toho veľa nenarobím. Ďalšou mojou motiváciou bolo to, že som sa bála pavúčieho tela – veľké brucho a tenké končatiny, k čomu mám tendenciu.

Ako ste sa k sebe dostali?

Adela: Rozídená a zúfalá som vo fitku začínala nový život s doživotnou permanentkou. Myslela som si, že je to jednoduché: prídem tam a budem dvíhať činky a ťahať šnúrky, čo by na tom mohlo byť náročné? Mala som pocit, že biceps robí človeka, tak som sedela na lavičke a pumpovala bicepsy. Tomáš medzitým chodil okolo.

Tomáš: Bol som tam na brigáde. Inak, vtedy sa pilo odšťavené ovocie, hovadina ako mraky, alebo bolo to in. Kolegyňa cvičila biceps, oprela sa o barový pult a popíjala. A spýtala sa ma, čo by si ešte mohla zacvičiť. Niečo som jej poukazoval, aj druhýkrát a potom sme si už dohodli spoločný tréning.

Adela: Ty si tam vtedy asi videl veľa stratených ľudí, no ja som asi bola mimoriadne.

Tomáš: Deväť z desiatich bolo stratených. Ľudia prišli do fitka, lebo to bolo in, ale nič o tom netušili. A keď mal niekto osobného trénera, už naňho pozerali, či je z vyššej spoločnosti. Dnes to už je oveľa normálnejšie.

Čo ste začali robiť na tréningoch?

Tomáš: Keďže Adelka bola veľa na obrazovke, potrebovala pribrať svalovú hmotu a vytvarovať telo. Začali sme pracovať na chrbte, rukách, zadku. Už vtedy som sa zaujímal aj o zdravotnú stránku cvičenia a aj tu som sa snažil hľadať prienik medzi peknými svalmi a zdravým telom. Navyše sme si sadli aj po ľudskej stránke.

Čo je základom pevného zadku? Je to len o drepoch a ťažkých činkách?

Adela: Silovosť a hrubozrnnosť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Pohyb je liek

Radíme športovcom

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie