Denník N

Calzona naznačil neštandardné využitie Maka. Prítomnosť Sauera pripomína Hamšíkove začiatky

Francesco Calzona po tejto sezóne nezostane trénerom Neapola. Foto - TASR/Jaroslav Novák
Francesco Calzona po tejto sezóne nezostane trénerom Neapola. Foto – TASR/Jaroslav Novák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Slovenskú futbalovú reprezentáciu čakajú v najbližších dňoch dva ťažké kvalifikačné zápasy vonku, a to proti lídrovi tabuľky Portugalsku a Luxembursku, priamemu konkurentovi v boji o druhú postupovú priečku. Kvalifikácia na Euro 2024 sa dostala do záverečnej fázy.

Tréner Francesco Calzona však aj teraz pravdepodobne znova rozmýšľa, ako svoj tím na tento dvojzápas ideálne zložiť. Pozitívne je, že na niektorých postoch má výber z viacerých možností, a zároveň sa možno pokúsi aj o experiment.

V nominácii sa tentoraz neobjavili zranení Adam Zreľák a Matúš Bero. Keďže nepatrili k typickým členom základnej zostavy, nemôžeme hovoriť o citeľnom oslabení, aj keď by sa mohli do týchto duelov typologicky hodiť. Calzona zaujal tým, že prvýkrát povolal aj Lea Sauera, 17-ročného krídelníka Feyenoordu Rotterdam.

Aj keď v kvalifikácii sa už prirodzene vyformovala základná kostra tímu, ktorá pre krajinu ako Slovensko ani nemôže byť veľmi premenlivá, v Calzonovom tíme bude pred piatkovým duelom s Portugalskom niekoľko otáznikov.

V minulosti Slovensko trpelo pre nedostatok hráčov v ofenzíve, teraz má Calzona veľa možností. Samozrejme, problémom je, že v tíme stále nie je spoľahlivý strelec, ktorý by skóroval v každom druhom zápase. Najlepším strelcom Slovenska je aktuálne 2-gólový Róbert Mak, pre ktorého možno teraz Calzona nájde netypické využitie.

Otázna ofenzíva

Mak dlhé roky nastupuje v reprezentácii na pozícii krídla, respektíve „obráteného krídla“ (inverted winger), keďže sa v súlade s požiadavkami moderného futbalu často s loptou sťahuje do centrálnych zón. Zároveň si výborne rozumie s krajnými obrancami, či už Dávidom Hanckom, alebo Petrom Pekaríkom. Calzona však na tlačovej konferencii naznačil, že Mak by mohol teraz hrať aj na pozícii

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

futbalová reprezentácia

Futbalové Euro

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie