Denník N

Najhrubší prejav cynizmu, neľudský a odporný krok, reagujú kvír študenti na esejistickú súťaž Právnickej fakulty UK

Dúhový Pride Bratislava. Foto N - Tomáš Hrivňák
Dúhový Pride Bratislava. Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave v deň prvého výročia teroristického útoku na Zámockej zverejnila na Facebooku výzvu na prihlásenie do esejistickej súťaže, ktorej téma znie: Registrované partnerstvá na Európskom súde pre ľudské práva – možnosti (a limity) konzervatívnej odpovede na rozsudky ESĽP.

Súťaž sv. Tomáša Morusa organizuje Inštitút Ladislava Hanusa, pričom Právnická fakulta UK a kresťanská nadácia Fides et Ratio sú jej partnermi. Ide o prvý ročník súťaže, ktorý sa spustil už začiatkom septembra, no právnická fakulta o nej na Facebooku prvýkrát informovala práve rok po vražde Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča, pričom Matúš na Univerzite Komenského študoval.

Ako sa uvádza vo výzve, do konca októbra sa do súťaže môže zapojiť „každý študent stredoškolského, vysokoškolského alebo doktorandského štúdia alebo mladý absolvent do 30 rokov“. Finalisti sa dozvedia výsledky v novembri na medzinárodnej konzervatívnej právnickej konferencii, ktorú takisto organizuje Inštitút Ladislava Hanusa a Právnická fakulta UK. Tí, čo sa v súťaži umiestnia na prvých troch priečkach, získajú finančnú výhru od 500 do 1000 eur.

Organizátor súťaže Spoločenstvo Ladislava Hanusa tvrdí, že súťaž nemá nič spoločné s útokom na Zámockej. Organizácia a takisto aj Právnická fakulta UK dodávajú, že odsudzujú tento teroristický útok.

Aby záujemcovia o účasť splnili žánrové kritériá akademickej eseje, súčasťou propozícií je anonymný príklad eseje na danú tému s nadpisom: Mal by demokratický štát zriadiť inštitút registrovaného partnerstva?

V prvom odseku uvádza neznámy autor svoj postoj nasledovne: „Javí sa, že na žiadosť občanov demokratického štátu by mal byť tento inštitút zriadený. Niektorí však tvrdia, že štát by inštitút registrovaného partnerstva v záujme ochrany manželstva a spoločného dobra zriadiť nemal. V tejto eseji sa pokúsim predstaviť argumenty proti právnemu uznaniu registrovaných partnerstiev.“

Následne autor čerpá svoju argumentáciu prevažne z knihy Čo je to manželstvo? Obhajoba zväzku muža a ženy, až sa dopracuje k nasledovnému záveru:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI+

Školstvo

Útok na Zámockej

Slovensko

Teraz najčítanejšie