Denník N

Sme citliví na sexizmus. Preto sa rozhodca stal nepriateľom, aj keď zrejme nič zlé neurobil

Čo mi prešlo cez editora – newsletter.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Populárny je najmä pre to, ako sa správa k nevychovaným futbalistom v talianskej lige, ktorí obkolesia rozhodcu po každom rozhodnutí. Toľko o jeho popularite. A teraz sa Juan Luca Sacchi stal aj hanebným. A za to môže čosi úplne iné. V ostatnom kole talianskej ligy rozhodoval zápas medzi Lecce a Sassuolom.

Tímy sú v tuneli. Čakajú už len na hlavného rozhodcu. Francesca Di Monte si podáva ruku s druhým asistentom. Hneď ako Sacchi príde, podáva ruku kapitánovi Sassuola. Keď sa otočí, smeruje rukou k asistentke.

Moment pred podaním ruky si to rozmyslí. V momente, ako ju zbadá. Podá ruku kapitánovi Lecce, ktorý je za ňou. A môže sa ísť na ihrisko. Len Di Monte šokovaná pokrúti hlavou. To vám je zase hanba.

Aj keď je to asi úplne inak.


Taliani hlásia, že si minimálne jeden zápas nezapíska. A okrem toho mu šéf rozhodcov, sám legendárny niekdajší rozhodca Gianluca Rocchi vysvetlil, akú hanbu talianskym rozhodcom narobil.

Ženy sa vo futbale stále snažia presadiť na najvyššej úrovni. Nehovoriac o ženách, ktoré sa snažia presadiť v mužskom futbale. V tomto momente majú takúto možnosť prakticky len členky realizačných tímov alebo práve rozhodkyne.

A je to boj tvrdý a odmietavý. Keby ste išli do ľubovoľnej slovenskej dediny, existuje veľká pravdepodobnosť, že keď zápas rozhoduje žena alebo je na čiare, tak si vypočuje niečo z klasického krikľúnskeho sexistického repertoára.

A presne preto zareagoval celý futbalový svet na incident opísaný vyššie tak, ako zareagoval. Roky sa to vo futbale dialo, podobní kostlivci vyskakujú zo všelijakých skríň vo všelijakých kútoch sveta. Deje sa to neustále. A tak keď je už len náznak, spozornieme.

Skutočnosť v tomto prípade bola zrejme o čosi iná.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie