Denník N

Tisíce ľudí zaplnili Zámockú, aby si pripomenuli Juraja a Matúša a vyjadrili kvír ľuďom podporu v ťažkých časoch

Premiér Ľudovít Ódor. Foto N - Vladimír Šimíček
Premiér Ľudovít Ódor. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Roman Samotný vlani 13. októbra sedel v rohu malej miestnosti v priestoroch Iniciatívy Inakosť otrasený teroristickým útokom pred jeho barom, pri ktorom 12. októbra zahynuli Juraj Vankulič a Matúš Horváth.

Niekoľko hodín po ich smrti novinárom hovoril, že vrah síce konal sám, ale jeho radikalizácia je aj odrazom politických reálií krajiny. Že útok bol prejavom rovnakej nenávisti, akú zažívajú kvír ľudia na Slovensku denne.

Rok po útoku stál Samotný na pódiu, tentoraz vzpriamený, a hovoril pevným hlasom. Už nemusel vysvetľovať, čo sa stalo a prečo. Zámockú ulicu zaplnilo podľa odhadov organizátorov 4-tisíc ľudí, ktorí prišli, pretože to vedia. Prišli si uctiť spomienku Juraja a Matúša a vyjadriť podporu LGBTI+ ľuďom na Slovensku. Hovoril preto o prichádzajúcom „temnom období“ a o tom, ako ho zvládnuť.

Foto N – Vladimír Šimíček

„Dnes som svedkom sily, vidím vás všetkých, ktorí ste prišli aj napriek únave, útlaku, ponižovaniu a hrozbám. Vidím vo vás odhodlanie, vidím vašu ochotu spolupracovať, vidím vašu vieru v lepšie Slovensko,“ povedal a pokračoval.

„Bojím sa rovnako ako vy. Prechádzame obdobím, ktoré je čoraz temnejšie, na ktoré sme sa nedokázali pripraviť. Nemôžeme však zabúdať na to, že týmto obdobím vieme prejsť, ak budeme držať spolu. Nikto nie je sám, pevne držíme pri sebe a spoločne to zvládneme. Ideme do budúcnosti, ktorú si vytvárame našimi činmi a rozhodnutiami.“ A požiadal ľudí o minútu ticha.

Videoreportáž zo spomienkového podujatia na Zámockej rok po vražde Juraja a Matúša (autorka: Eva Štefanková) 

Podporiť kvír ľudí prišiel aj premiér

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI+

Slovensko

Teraz najčítanejšie