Denník N

Pacienti prichádzajú po mesiacoch krvácania. Často zistia, že nemajú hemoroidy, ale nádor, vraví lekár

Foto - Ludvík Hradilek/Deník N
Foto – Ludvík Hradilek/Deník N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Domnelé hemoroidy môžu byť v skutočnosti zhubný nádor, hovorí český koloproktológ – špecialista na ochorenia konečníka a hrubého čreva – Július Örhalmi.

Ľuďom, ktorí majú dlhší čas problémy, napríklad krvácanie alebo bolesti pri stolici, radí neodkladať odborné vyšetrenie. Čím skôr prídu, tým väčšia je podľa lekára z nemocnice v Hořoviciach šanca, že sa hemoroidy alebo karcinóm vyliečia úspešne a šetrnejšou metódou.

V rozhovore kritizuje prax priplácania za zákroky hradené poisťovňou.

V rozhovore sa dočítate, či:

  • hemoroidy môžu niekoho ohroziť na živote;
  • kedy by mal pacient vyhľadať odbornú pomoc;
  • môže laik alebo lekár bez špecializácie odhaliť nádor konečníka;
  • na hemoroidy pomáhajú voľne dostupné lieky;
  • ktorá metóda odstránenia hemoroidov je najšetrnejšia.

Ako dlho zvyčajne trvá, kým človek, ktorého trápia hemoroidy, vyhľadá odbornú pomoc?

Trvá to rôzne dlho. Problémy sa postupne zhoršujú, takže najskôr sa objaví napríklad svrbenie alebo nepríjemný pocit tlaku. Krvácanie príde až v neskoršom štádiu. Väčšinou to trvá niekoľko rokov.

Sú hemoroidy nebezpečné? Môžu niekoho ohroziť na živote?

Malú skupinu pacientov môžu ohroziť. Sú to väčšinou pacienti s takzvanou portálnou hypertenziou (zvýšený krvný tlak vo vrátnicovej žile, ktorá odvádza krv z brušných orgánov – pozn. red.), ktorí môžu z hemoroidov vykrvácať. Ale je to len u ľudí s poruchou zrážanlivosti krvi.

Komplikuje liečbu to, keď ju človek odkladá do chvíle, kým sú problémy akútne?

Hemoroidy sa rozlišujú na akútne a neakútne. Akútne znamená, že dochádza k výraznejšiemu krvácaniu alebo k trombóze hemoroidálneho uzla, keď sa v oblasti hemoroidu vytvorí krvná zrazenina.

Ale čím neskôr pacient k lekárovi prichádza, tým sa znižuje možnosť účinného nasadenia konzervatívnej liečby a skôr sa potom prechádza na operačné riešenie. Aj pri ňom platí, že čím neskôr rieši pacient problém, tým viac invazívna metóda je spravidla potrebná.

Čo je pre väčšinu pacientov „poslednou kvapkou“, keď prídu k lekárovi? Je to napríklad krv v stolici?

Áno, alebo majú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Rozhovory

Zdravie

Teraz najčítanejšie