Denník N

Rozvedené rodiny sú rozvrátené, hovorí deťom učebnica občianskej náuky. Psychológovia ju žiadajú stiahnuť

Učebnica občianskej náuky pre 6. ročník. Foto N
Učebnica občianskej náuky pre 6. ročník. Foto N

Psychológovia protestujú proti učebnici občianskej náuky pre 6. ročník, ktorá podľa nich môže ublížiť deťom z neúplných rodín.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Jakub žije v harmonickej rodine, jeho mama je učiteľka a otec pracuje v banke. O všetkom sa v rodine rozhodujú spoločne, rodičia sú vo výchove jednotní. Jakub je hlavná postava učebnice občianskej náuky, cez ktorého šiestaci majú objavovať rodinu, školu, fungovanie mesta či štátu.

Jakub hľadá v tretej kapitole odpoveď na otázku: Ako žijú ľudia v harmonických a rozvrátených rodinách? Tak napríklad Jana blicuje, lebo od nich odišla mama. Samo je agresívny, lebo sa uňho doma všetci boja otcových výbuchov zlosti. Ďalšiu spolužiačku videl Jakub „pripitú“, pretože ich otec pracuje v zahraničí a mama sa o deti nestíha starať.

Psychológovia vyzývajú na stiahnutie a prepracovanie učebnice s takýmto textom a upozorňujú, že študijný materiál traumatizuje deti, ktoré žijú inak. „Ak sa dieťa nájde v nejakom príbehu alebo mu to bude pripomínať jeho rodinu, tak dostane odkaz, že asi fakt nemôže dopadnúť dobre,“ hovorí organizátorka iniciatívy a psychologička Hana Bartová. Ministerstvo školstva sa výzvou zaoberá a učebnicu bude posudzovať.

Osobnú skúsenosť s tým má aj Nina z Bratislavy. Je rozvedená a jej syn sa v škole učil z tejto učebnice. „Podanie učiva v knihe je veľmi konfrontačné pre deti, ktoré nežijú v tom ideálnom modeli,“ hovorí matka školáka.

Rodina je skupina ľudí, ktorí sa nemajú radi a odchádzajú

Nina sa nedávno rozviedla a s manželom majú syna v striedavej starostlivosti. Snažia sa pomôcť synovi celý proces spracovať, preto si Nina dávala pozor na to, kedy sa začnú v škole rozprávať o rodine. Nine sme zmenili meno, ale jej totožnosť redakcia pozná.

Nina ostala prekvapená, aké zážitky z hodiny jej syn sprostredkoval, keď v šiestom ročníku na hodine občianskej náuky pri téme Moja rodina použili práve túto učebnicu.

Učebnica občianskej náuky pre 6. ročník. Foto N

Tretina detí v triede ich syna žije v rodinách, ktoré sú niečím iné – sú buď v striedavej starostlivosti ako Ninin syn, alebo vyrastajú odmalička s jedným rodičom. Učiteľka však deti dobre nepoznala, predtým ich neučila žiadne humanitné predmety a nevedela, ako deti žijú.

Učiteľka do témy o rozvedených rodinách primiešala aj nábožensky ladený citát v zmysle: keď rodina prestane veriť Boha, tak sa rozpadne. „Ale u nás sa to nestalo z tohto dôvodu,“ povedal jeden chlapec z triedy.

Učiteľka mu povedala,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Rodičovstvo

Školstvo

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie