Jeden z objavov roka: Archeológovia našli pod kostolom pri Komárne stély z rímskeho obdobia

Tento objav môže prepísať príbeh celého podunajského regiónu.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Už len do konca týždňa môžete podporiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]
Kostol sv. Vendelína v Patinciach pri Komárne je oveľa starší, než sa predpokladalo, a podľa všetkého ide o najvýznamnejší objav roka v oblasti pamiatkovej starostlivosti. Nie je vylúčené ani to, že na jeho mieste stál sakrálny priestor už v období staroveku.
Na území Slovenska sa nachádza len päť sakrálnych objektov, ktoré boli postavené s použitím architektonických článkov z rímskej doby. Spomedzi nich sa antické stavebné zvyšky najlepšie zachovali v Patinciach, kde ležali v zemi nedotknuté takmer tisíc rokov.
Ak by nedávno neobjavili tieto senzačné nálezy z rímskej doby, aj tak by sme mohli hovoriť o výnimočnej sakrálnej stavbe. V podunajskom regióne sa totiž zachovalo veľmi málo kostolov, hlavne kamenných, z obdobia románskeho umeleckého slohu (doby Arpádovcov), väčšinu z nich zničili krušné časy v priebehu dejín.
Pracovníkov Krajského pamiatkového úradu Nitra, ktorí dohliadajú na výskumy a renováciu kostola v Patinciach, sme sa pýtali, v akej fáze sa momentálne nachádza výskum, respektíve archeologické vykopávky, prečo vysvitlo až teraz, že kostol v Patinciach je taký vzácny, a kedy môžu byť rekonštrukčné práce hotové.
Prežil zemetrasenie, požiar aj pustošenie Tatárov a Turkov
Prvá zmienka o Patinciach v okrese Komárno, ktorá je najjužnejšou obcou Slovenska, pochádza z roku 1260. Už vtedy sa kostol spomínal, ale ešte bez spomenutia patrocínia – teda bez pomenovania po konkrétnom svätcovi. Na základe najnovších výskumov však možno predpokladať, že kostol mohol byť postavený oveľa skôr, už v prvej polovici 12. storočia, keď ho dal postaviť poddaný nemeckého pôvodu menom Barth. Léno v Patinciach mu daroval uhorský kráľ Koloman I., zvaný Učený, na konci 11. storočia.
Reštaurátor a odborník zodpovedný za projekt obnovy kostola Juraj Puškár pre Napunk opakovane zdôrazňoval, akým majstrovským dielom je táto stavba. „Jednoznačne vidno, že