Denník N

Jeden z objavov roka: Archeológovia našli pod kostolom pri Komárne stély z rímskeho obdobia

Kostol sv. Vendelína. Foto - Napunk
Kostol sv. Vendelína. Foto – Napunk

Tento objav môže prepísať príbeh celého podunajského regiónu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Kostol sv. Vendelína v Patinciach pri Komárne je oveľa starší, než sa predpokladalo, a podľa všetkého ide o najvýznamnejší objav roka v oblasti pamiatkovej starostlivosti. Nie je vylúčené ani to, že na jeho mieste stál sakrálny priestor už v období staroveku.

Na území Slovenska sa nachádza len päť sakrálnych objektov, ktoré boli postavené s použitím architektonických článkov z rímskej doby. Spomedzi nich sa antické stavebné zvyšky najlepšie zachovali v Patinciach, kde ležali v zemi nedotknuté takmer tisíc rokov.

Ak by nedávno neobjavili tieto senzačné nálezy z rímskej doby, aj tak by sme mohli hovoriť o výnimočnej sakrálnej stavbe. V podunajskom regióne sa totiž zachovalo veľmi málo kostolov, hlavne kamenných, z obdobia románskeho umeleckého slohu (doby Arpádovcov), väčšinu z nich zničili krušné časy v priebehu dejín.

Pracovníkov Krajského pamiatkového úradu Nitra, ktorí dohliadajú na výskumy a renováciu kostola v Patinciach, sme sa pýtali, v akej fáze sa momentálne nachádza výskum, respektíve archeologické vykopávky, prečo vysvitlo až teraz, že kostol v Patinciach je taký vzácny, a kedy môžu byť rekonštrukčné práce hotové.

Prežil zemetrasenie, požiar aj pustošenie Tatárov a Turkov

Prvá zmienka o Patinciach v okrese Komárno, ktorá je najjužnejšou obcou Slovenska, pochádza z roku 1260. Už vtedy sa kostol spomínal, ale ešte bez spomenutia patrocínia – teda bez pomenovania po konkrétnom svätcovi. Na základe najnovších výskumov však možno predpokladať, že kostol mohol byť postavený oveľa skôr, už v prvej polovici 12. storočia, keď ho dal postaviť poddaný nemeckého pôvodu menom Barth. Léno v Patinciach mu daroval uhorský kráľ Koloman I., zvaný Učený, na konci 11. storočia.

Reštaurátor a odborník zodpovedný za projekt obnovy kostola Juraj Puškár pre Napunk opakovane zdôrazňoval, akým majstrovským dielom je táto stavba. „Jednoznačne vidno, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Skryté pamiatky

Slovensko

Teraz najčítanejšie