Denník N

Minister Wlachovský: Ruský špión s diplomatickým krytím sa snažil ovplyvniť naše voľby

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V časoch krízy potrebuje Slovensko podľa Miroslava Wlachovského silného a skúseného ministra zahraničných vecí.

„Mám obavu, že pán Juraj Blanár (Smer) až takými veľkými diplomatickými skúsenosťami z medzinárodných rokovaní neoplýva a učiť sa to za pochodu nie je v tomto období optimálne,“ hovorí slovenský minister zahraničných vecí.

Rozprávali sme sa:

  • o tom, či by bol lepší minister Juraj Blanár alebo Miroslav Lajčák;
  • čo si myslí o Ficovej protiukrajinskej rétorike;
  • obavách európskych partnerov zo Slovenska;
  • pôsobení ruských špiónov pred voľbami;
  • o pozícii slovenskej diplomacie ku kríze v Izraeli a o tom, či nazývať Hamas teroristickou organizáciou.

Už pred voľbami západní novinári upozorňovali, že ak vyhrá Smer, Slovensku hrozí, že sa stane najnovším spojencom Ruska. Hrozí s novovznikajúcou vládou zmena zahraničnopolitickej orientácie? 

Bolo to toľkokrát deklarované, že práve preto Robert Fico ako prvé po voľbách na tlačovej konferencii povedal, že zahraničnopolitická orientácia Slovenska ostáva nemenná a kľúčovými inštitúciami pre nás naďalej sú EÚ a Severoatlantická aliancia. V predvolebnom období tomu však predchádzala celá séria výrokov, ktoré považujem za nešťastné, neštandardné a podkopávajúce dlhodobé záujmy Slovenskej republiky najmä vo vzťahu k ruskej agresii na Ukrajine.

Veľakrát som povedal, že mám v tomto fundamentálne odlišný názor ako Robert Fico. Sloboda, nezávislosť a teritoriálna integrita Ukrajiny sú v absolútnom slovenskom záujme a mali by sme urobiť všetko preto, aby ich dokázali obnoviť a aby ruská agresia nebola úspešná.

Hneď po voľbách ste odcestovali do Kyjiva na samit ministrov zahraničných vecí EÚ. Čo hovorili na výsledky našich volieb? 

Už na druhý deň po voľbách som odlietal do Varšavy, kde sme mali krátke stretnutie. Potom sme sa vlakom presunuli do Kyjiva. Chýbal iba maďarský minister Péter Szijjártó a poľský kolega Zbigniew Rau, ten si však priniesol z Valného zhromaždenia OSN covid, inak by tam určite bol. Hneď po pristátí vo Varšave sa ma pýtali na slovenské voľby a či sa naplní veľká časť predvolebnej rétoriky Roberta Fica, alebo sa bude správať inak – z ich pohľadu racionálne a hodnotovo európsky.

Čo ste im vraveli? 

V tom momente som im hovoril, že voľby dopadli tesne a že ešte nevieme, kto bude schopný zostaviť vládu. Peter Pellegrini sa vtedy ešte rozhodoval, akú koalíciu si vyberie. Všetci sa však o to zaujímali, veľmi živo najmä kolegovia z pobaltských krajín. Pre nich je Ukrajina a to, ako to tam dopadne, existenčná vec. Do veľkej miery to predurčuje aj ďalší vývoj v regióne. Aj Poliaci sa budú pýtať novej vlády, aký bude mať k tomu postoj. Európski partneri by neradi videli, keby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Miroslav Wlachovský

Rozhovory

Ruskí špióni

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie