Denník N

Príroda nám vytyčuje jasné hranice a spätný chod sme zatiaľ nenašli, hovorí vedkyňa, ktorá skúma plodnosť

Vedkyňa Miroslava Rabajdová. Foto N - Vladimír Šimíček
Vedkyňa Miroslava Rabajdová. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Biochemička Miroslava Rabajdová skúma nové diagnostické a terapeutické možnosti v oblasti reprodukcie a plodnosti. „Je tam také množstvo premenných, že nie nadarmo sa o vzniku nového života hovorí ako o zázraku. A to nielen keď vznikne prirodzene, ale aj za pomoci lekárov a vedcov,“ hovorí.

Za svoj výskum určovania embrya s najvyšším implantačným potenciálom pri umelom oplodnení získala tento rok ocenenie L’Oréal UNESCO pre ženy vo vede.

V rozhovore sa dozviete aj:

  • čo sa deje s vajíčkami po 25. roku života;
  • ako sa dá zistiť, ktoré embryo má najvyššie šance na uhniezdenie v maternici;
  • ako vo výskume pomáhala umelá inteligencia;
  • koľko detí sa približne narodí ročne vďaka asistovanej reprodukcii.

 

Odborníci upozorňujú, že neplodnosť sa týka stále väčšieho počtu párov. O aký veľký problém ide?

Veľký, dokonca Svetová zdravotnícka organizácia označila neplodnosť za populačné ochorenie. Problém s počatím momentálne rieši približne každý siedmy pár, týka sa to teda viac ako 48 až 50 miliónov ľudí celosvetovo, čo predstavuje 15 percent populácie.

Čo býva najčastejšími príčinami, že pár nemôže počať dieťa? Dlho pretrvával nepravdivý naratív, že plodnosť je ženskou záležitosťou a neúspešné počatie sa dávalo „za vinu“ žene.

Keď poviem, že robím výskum v súvislosti s neplodnosťou, tak sa ma ľudia často pýtajú, kto je „na vine“. Na to odpovedám, že je to vždy problém, ktorý rieši pár ako celok. Čo sa týka čísiel, tak približne v 40 % sa nájde problém na strane ženy, v 40 % na strane muža a približne v 20 % nevieme súčasnými klinickými metódami zistiť jednoznačnú príčinu problému. Často sa za tým skrýva zlá biologická kvalita pohlavných buniek, ktorú reprodukční špecialisti nemajú ako diagnostikovať.

Menili sa najčastejšie príčiny neplodnosti za posledné desaťročia?

Nie som odborníčka z odboru reprodukčnej medicíny, ale myslím, že nárast neplodnosti je spôsobený jednak zhoršením reprodukčných ukazovateľov, ale hlavne demografickými zmenami ako odkladanie tehotenstva na vyšší vek a, samozrejme, aj životným štýlom. Napríklad tým, že nám pribúda množstvo ľudí s neoptimálnou hmotnosťou.

Americké kolégium pôrodníkov a gynekológov vydalo vyhlásenie, v ktorom upozorňuje na to, že k poklesu plodnosti u ženy prichádza približne v 32 rokoch a po 37. roku života sa pokles rapídne zrýchľuje. Čo sa vtedy v ženskom tele deje?

Pred takými päťdesiatimi rokmi bolo štandardom, že už 20-ročná žena mala dieťa. Dnes sa ten štandard posunul na 30 až 35 rokov. Ale po 35. roku života u ženy klesá kvalita vajíčok. Pokles kvality vajíčok znamená, že pri ich dozrievaní dochádza k vážnym zmenám genetickej informácie. Ich výsledkom je, že vo vajíčku nie je správny počet chromozómov. Ak vajíčko nemá správny počet chromozómov, nemôže z neho vzniknúť zdravé tehotenstvo. Je známe, že so stúpajúcim vekom ženy stúpa riziko Downovho syndrómu u dieťaťa. No to je len jedna z množstva podobných genetických zmien vajíčka. Pri väčšine z nich tehotenstvo nemôže vôbec vzniknúť alebo sa končí včasným spontánnym potratom.

Keď sa niekedy objaví správa, že 50-ročná žena porodila, tak to s najvyššou pravdepodobnosťou bolo buď z darovaných vajíčok, alebo z tých, ktoré si žena dala zmraziť v skoršom veku. To sú jasné hranice, ktoré nám príroda vytyčuje, a nejaký spätný chod sme zatiaľ nenašli.

Pri dôvodoch neplodnosti spomínate nadváhu alebo životný štýl. Ako na to vplývajú?

Stres, fajčenie, obezita, užívanie návykových látok či nedostatok pohybu, to všetko zle vplýva na plodnosť, pretože

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Rodičovstvo

Rozhovory

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie