Denník N

Štrajkovať je ťažšie, ako učiť – schudol štyri kilá, vzdať to však nemieni

Ondrej Pastierik. foto - TASR
Ondrej Pastierik. foto – TASR

Ondrej Pastierik, učiteľ zo základnej školy v Badíne pri Banskej Bystrici, štrajkuje ako jediný na svojej škole. Je to náročné fyzicky aj psychicky – za krátky čas útly učiteľ schudol o štyri kilogramy.

Ondrej Pastierik, učiteľ zo základnej školy v Badíne pri Banskej Bystrici, štrajkuje deväť pracovných dní sám. Viac učiteľov z Badína, ktorí by boli ochotní neučiť a postaviť sa za požiadavky Iniciatívy slovenských učiteľov, sa nenašlo.

Pohľad na tohto člena štrajkového výboru Iniciatívy slovenských učiteľov hovorí za všetko postavou útly Pastierik schudol počas niekoľkých dní už štyri kilogramy.

Hovorí, že doterajších deväť pracovných dní v štrajku je veľkou skúsenosťou a štrajkovať je určite ťažšie, ako učiť. Čím? „Je to náročnejšie a vyčerpávajúcejšie fyzicky aj psychicky.“

Žije zo dňa na deň

Stále tvrdí to, čo hovoril aj na začiatku štrajku. Ak budú učitelia štrajkovať, zostane s nimi. Aj keby to malo trvať mesiac.

Nenapadlo mu počas štrajku aj to, že to nemá zmysel a vráti sa do školy? „Klamal by som, keby som tvrdil, že som deväť dní v skvelej nálade. Boli aj horšie chvíle, ale držia vás ľudia, ktorí sa ozývajú a povzbudzujú,“ odpovedá.

Protestné zhromaždenie učiteľov na Námestí SNP v Banskej Bystrici. foto – TASR
Protestné zhromaždenie učiteľov na Námestí SNP v Banskej Bystrici. foto – TASR

Situácia tých, čo vytrvávajú v protestnej akcii, nie je jednoduchá. Vedia, že prichádzajú o peniaze, a čísla protestujúcich učiteľov zo dňa na deň klesajú, včera poobede to bolo 7393 učiteľov z 594 škôl. Zatvorené nie je ani jedno percento slovenských škôl, z celkového počtu 6724 ich neučí 43, čo je 0,64 percenta, informovalo včera ministerstvo školstva.

Pastierik doteraz učil deti matematiku na základnej škole v malej dedine v strede medzi Banskou Bystricou a Zvolenom za 600 eur mesačne a venoval sa bežným starostiam, dnes stojí v prvých radoch štrajkujúcich učiteľov.

„Žijem zo dňa na deň, rýchlejšie ako predtým. Emócie sa mi nejako zlievajú, ale azda najsilnejšie boli protesty v Bratislave a v Bystrici,“ bilancuje.

Dali niečo Ondrejovi Pastierikovi posledné hektické dni?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kotleba - kniha od autora tohto textu

Viac info

Teraz najčítanejšie