Denník N

High 5ive: Geometria ducha: nazrite do výtvarnej mystiky Olgy Fröbeovej-Kapteynovej

Detail diela od Olgy Fröbeovej-Kapteynovej.
Detail diela od Olgy Fröbeovej-Kapteynovej.

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Patrila medzi prvé ženy, ktoré vystúpili na Mont Blanc, študovala úžitkové umenie a aj dejiny umenia, založila kultúrny a literárny diskusný spolok, bola spiritualistka a teozofka, poznala sa s Carlom Gustavom Jungom. Olga Fröbe-Kapteyn (1881 – 1962) sa narodila v Holandsku, ale väčšinu života prežila vo švajčiarskom Zürichu.

Zo všetkých jej aktivít nás tu však zaujíma jej výtvarný prejav. Duchovný svet a spirituálne zážitky pretavené do geometrie a farieb. Súmernosť, abstraktnosť a harmónia. Ako by to znelo v hudbe, si vypočujte na novom albume dvojice Suzanne Ciani a Jonathan Fitoussi, ktorého obal zdobí jedno z diel Olgy Fröbeovej-Kapteynovej.

*

Čítam eseje nobelistu Jona Fosseho: „Moje knihy vychádzajú, zopár ľudí ich aj číta. Keď čítam sám seba, často sa ma zmocňuje veľká bolesť. Možno zažívajú čosi podobné aj druhí, čo to čítajú. Rozmýšľam nad tým, že keďže nemyslím na čitateľa, nemá zrejme veľký význam vydávať to, čo píšem. Ale také jednoduché to nie je.

Keď sme hrávali, sála bola takmer vždy prázdna, ale ten zvuk tam vždy bol. Aj keď nikto nepočúval. Takisto je to s písaním. Písať bez toho, aby človek publikoval, je ako hrať na gitare bez toho, aby z nej vyšiel nejaký zvuk. Nepublikovaný text je ako gitara bez strún. Gitara musí mať struny. Písmo sa musí stať knihou.“

*

Určovať najlepších v kreativite je ošemetné, ale súťaž medzi takými jedincami, ktorí sa o nič nesnažia, je ešte zaujímavejšia. Konkrétne sa to týka napríklad

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie