Denník N

Komentátori Denníka N: Pellegrini premrhal životnú šancu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak by sa stal ministrom zahraničných vecí Juraj Blanár, bola by to katastrofa, hovoria v podcaste V redakcii šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný a komentátor Roman Pataj.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Hlas sa rozhodol, že vytvorí vládu so Smerom a SNS. Premrhal práve Peter Pellegrini svoj politický talent?

Roman Pataj: Nevieme, či Peter Pellegrini mal politický talent, my len vieme, že celú svoju politickú kariéru trávil tým, že sa viezol na chrbte Roberta Fica a vo chvíli, keď mal pocit, že už to nebude fungovať, ho opustil. A potom, keď sa ukázalo, že to sám nedokáže uhrať tak, ako si predstavoval, tak sa vrátil k Robertovi Ficovi. Netrúfol by som si na základe týchto udalostí povedať, že Peter Pellegrini mal politický talent. Má talent pohybovať sa v politike tak, aby sa v nej nestratil, ale na to, aby sme mohli povedať, že má politický talent, by musel dotiahnuť do konca svoj zámer, keď vznikala strana Hlas a chcel sa od Roberta Fica oslobodiť. Chcel byť úspešným autonómnym politikom. To sa mu nepodarilo, premrhal svoju životnú šancu, ale nepremrhal svoj talent, ktorý asi nemá.

Čakali ste od Pellegriniho viac?

Matúš Kostolný: Nedával som veľkú šancu tomu, že by sa Peter Pellegrini rozhodol pre inú alternatívu než tú, že mu Robert Fico ukáže miesto, kde má byť, a on ho prijme. Reálna šanca zostaviť inú vládu tam bola, Peter Pellegrini mal aj reálnu šancu byť premiérom, on sa rozhodol ako vždy. Rozhodol sa tak, že poslúchol Roberta Fica. Pravda je taká, že nevieme prečo. Dôvody, ktoré ponúka, nie sú veľmi presvedčivé.

Boris Zala hovorí, že je záhada, prečo Pellegrini nezobral posty premiéra a ministra financií, čo sú pozície, z ktorých sa najviac dá presadzovať konkrétna politika. Nakoniec sa Pellegrini rozhodol rýchlo a ako keby ani nevyužil rokovania s PS, SaS, KDH na to, aby od Smeru získal viac.

Matúš Kostolný: Keďže PS ponúklo Petrovi Pellegrinimu pozíciu premiéra, mohol ju žiadať aj od Roberta Fica. Pellegrini bol v situácii, že bez neho nemohol vládu zostaviť ani Robert Fico, takže si mohol vypýtať viac. Nie je úplnou pravdou, že si nevypýtal nič navyše, bude mať sedem ministerstiev a podľa percentuálneho výsledku Hlasu by mali mať menej, čiže dostali viac ministerstiev, ako mu patrilo. Ale v tom je politika zaujímavá, že to nie je čisto excelová tabuľka. Nakoniec je to vždy o konkrétnom rokovaní. Peter Pellegrini neprekonal hanbu, ktorú si urobili Béla Bugár a Radoslav Procházka, keď za päť minút odklepli Robertovi Ficovi jeho požiadavky, zrazili opätky, prijali všetko a boli vo vláde. Teraz rokovania trvali viac ako týždeň, ale zvonku sa zdá, že Peter Pellegrini mal oveľa väčšiu šancu byť naozaj dôležitým politikom, teraz bude len človekom, ktorý poslúcha Roberta Fica.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie