Denník N

Prečo ľudia radi klebetia

Morálne odsúdenie opitej hviezdičky, ktorá sa potáca ulicou, je inštrukciou, aby sme také správanie neskúšali. Pretože sa o nás začnú šíriť klebety, ktoré môžu znížiť našu povesť.

Jedna z vecí, ktorú majú spoločnú všetci ľudia na celom svete, sú klebety. Klebetíme o kamarátoch, kolegoch, šoubizových celebritách, politikoch alebo vzťahoch. Prečo?

Nie je to tak dávno, čo sa klebety, čiže šírenie osobných informácií o druhých ľuďoch, netešili práve najlepšej povesti. Viaceré výskumy ukázali, že dokážeme byť pomerne krutí a klebety využívame na vlastné sebecké záujmy, ktoré nám prospejú, ale inému uškodia.

Klebetenie však nie je zďaleka iba o ohováraní. „Keď vidíme len negatívnu stránku klebiet, prehliadame fakt, že ide o kľúčovú zložku, ktorá poháňa ručičku na hodinách sociálnej reality. Klebety nie sú charakterová chyba, ale vysoko vyvinutá sociálna zručnosť,“ píše pre Conversation Frank McAndrew, psychológ z Knox College.

Neférový Fero

Tisícky rokov žili naši predkovia v malých sociálnych skupinách, maximálne do 150 členov. Spolu lovili, chránili sa pred dravcami alebo vychovávali potomkov. Od ich vzájomnej spolupráce záviselo ich prežitie.

Ich myseľ si musela pamätať, kto je dôveryhodný a kto nie je. Ak ste o Ferovi zistili, že je čierny pasažier, ktorý pri love neriskuje, ale pri ohni si odtrhne najväčší kus mäsa, nabudúce s ním už loviť nepôjdete. Vyberiete si Martina, ktorý nepodvádza a o obmedzené zdroje sa rozdelí férovo.

Bol tu prirodzený tlak na to, aby sme sa zaujímali o osobné informácie iných ľudí. Aby sme vedeli, s kým sa nám oplatí spolupracovať a s kým nie. Ľudia, ktorí sa klebeteniu nevyhýbali, sa lepšie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie